ZUS zwróci nadpłacone składki. Prezes Uścińska w Magazynie EKG: To była nasza inicjatywa

- To z naszej organizacji wyszła inicjatywa, żeby spojrzeć, jaka jest skala przedsiębiorców, którzy z powodu różnych przepisów zostali różnie potraktowani w marcu, kwietniu i maju - mówiła w Magazynie EKG prof. Gertruda Uścińska, szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz wideo

W życie weszły zapisy, które gwarantują zwrot nadpłaconych składek tym przedsiębiorcom, którzy mieli je na koncie w chwili, gdy uzyskali zwolnienie z opłat z tytułu trudnej sytuacji spowodowanej epidemią koronawirusa. Chodzi konkretnie o nadpłaty składek z tytułu ubezpieczenia społecznego.

W marcu zdecydowano, że przedsiębiorcy mogą wnioskować o zwolnienie z płatności składek do ZUS, by w ten sposób pomóc im w trudnej gospodarczo sytuacji. Jednocześnie okazało się, że jest cała grupa przedsiębiorców, którzy wnioskowali o takie zwolnienie, a już wcześniej na kontach mieli nadpłaty lub składki płacili z wyprzedzeniem. Nowe przepisy pozwalają im wystąpić albo o zwrot tych pieniędzy, albo o zaliczenie ich na poczet przyszłych płatności. Wcześniej nie było takiej możliwości prawnej. 

- Przedsiębiorcy mieli rację. Oni oczywiście do nas wnioskowali, argumentując, że to jest nierówne traktowanie. I to z naszej organizacji wyszła propozycja, by popatrzeć, jaka jest skala tych przedsiębiorców, którzy mieli nadpłaty lub płacili składki z wyprzedzeniem - mówiła w Magazynie EKG prof. Gertruda Uścińska. Jak dodała szefowa ZUS, dziś już wiadomo, że chodzi o ok. 800 tys. płatników składek i kwotę rzędu ponad 600 mln zł. - Przez cały weekend pracowaliśmy, żeby uporządkować tę sytuację, dając zadość ustawie, która wchodzi w życie 20 września - mówiła. 

Co stanie się z tymi nadpłatami? - To jest decyzja płatnika składek, czy zostawia te pieniądze na poczet przyszłych należności, czy będzie chciał zwrotu - mówiła prof. Uścińska, odpowiadając na pytanie Macieja Głogowskiego. - Z mocy prawa nadpłaty zostały uporządkowane, płatnicy będą widzieli swoją sytuację na Platformie Usług Elektronicznych, a tych, którzy nie mają do niej dostępu, będziemy zawiadamiać - zapewniała prezes Zakładu. 

Maciej Głogowski pytał również, co dane ZUS mówią o kondycji polskiej gospodarki. Może posłuchasz? Ten podcast, podobnie jak wszystkie inne w TOK FM, czekają - wystarczy 1 zł

DOSTĘP PREMIUM