Rządowa delegacja jedzie go górników. "Nikt nie porywa się na zawracanie kijem Wisły. Musimy stworzyć arkę"

Po południu rządowa delegacja spotka się w Katowicach z przedstawicielami protestujących górników. Ci od ponad tygodnia apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o przyjazd na Śląsk i podjęcie rozmów, w jakim tempie Polska będzie odchodziła od węgla. - Jedziemy do przyjaciół, którzy całkiem niedawno nas wspierali - mówił w Magazynie EKG Artur Soboń, wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych i członek rządowej delegacji.
Zobacz wideo

Już ponad 100 górników protestuje pod ziemią. Najwięcej w kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej, do której należą kopalnie Pokój Halemba i Bielszowice. Protest trwa też pod ziemią w kopalni Wujek. We wtorek dołączyć mają do nich kolejni protestujący. Są oburzeni, bo premier Mateusz Morawiecki zignorował apele związkowców. Nie przyjechał na Śląsk i nie włączył się do rozmów o przyszłości górnictwa oraz likwidacji kopalń. Od wczoraj związkowcy informują załogi o proteście w ramach tzw. masówek, czyli spotkań informacyjnych.

We wtorek o 13.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczną się rozmowy liderów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z rządową delegacją, wyposażoną w pełnomocnictwa premiera Mateusza Morawieckiego. W skład delegacji wchodzą pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Piotr Dziadzio oraz szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów. Przyjazd delegacji rządowej nie oznacza jednak przerwania protestów.

Czytasz? Zacznij SŁUCHAĆ! Teraz możesz zrobić to za 1 zł

Jak przekonywał w TOK FM Artur Soboń, przedstawiciele władzy oczekują spokojnych rozmów. - Raczej specjalnych zaskoczeń nie będzie. Jedziemy do przyjaciół, którzy nas wspierali, a teraz my chcemy wspierać ich. Nikt nie porywa się na zawracanie kijem Wisły. Trzeba stworzyć na te 20-30 lat spokojną arkę, którą dopłyniemy do brzegu - mówił pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego.

Rozmowy mają dotyczyć między innymi wykorzystania węgla w technologiach nieemisyjnych czy transformacją regionów górniczych. - Obszar rozmów to też polityka klimatyczna. Tego węgla w energetyce będzie potrzebne mniej w najbliższych latach. Produkcję, trzeba dostosować do popytu. Bardzo chcielibyśmy zawrzeć ze stroną społeczną pakt, rozłożony w czasie, zawierający harmonogram transformacji i restrukturyzacji górnictwa. Tak, aby zapewnić wszystkim, żeby odbyło się to w sposób społecznie sprawiedliwy - przekonywał Soboń i dodawał, że będzie namawiał górników do zakończenia protestu pod ziemią. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM