Waloryzacja emerytur 2021. O ile wzrosną emerytury w przyszłym roku?

W 2021 roku ponownie dokona się waloryzacja emerytur, a dodatkowo wypłacona zostanie także trzynasta i czternasta emerytura. W zależności od systemu emerytalnego osoby upoważnione mogą liczyć na różne kwoty świadczenia. Ile wyniesie emerytura w 2021 roku?
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

•    Ile wynosi emerytura w 2021?

•    Jaka jest wysokość emerytury w 2021?

Emerytura w Polsce. Wysokość emerytury

W Polsce emerytura przyznawana jest na wniosek osoby upoważnionej lub z urzędu. Przejście na emeryturę rozpatrywane jest jako prawo, a nie obowiązek. Oznacza to, że osiągnięcie wieku emerytalnego (obecnie jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) nie jest równoznaczne z obowiązkiem przejścia na nią. Obsługiwaniem systemu emerytur zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a ponieważ w jego obrębie funkcjonują równolegle różne podsystemy emerytalne, zainteresowany powinien się najpierw upewnić, do którego z nich należy.

W zależności od wieku urodzenia wyróżnia się tzw. starą i nową emeryturę. Do starego systemu emerytalnego należą osoby urodzone przed 1949 rokiem i niektóre urodzone w latach 1949–1968. Jej wysokość zależy od wysokości podstawy wymiaru, uwzględnionego okresu składkowego oraz nieskładkowego, a także kwoty bazowej, która obowiązuje w momencie uzyskania prawa do pobierania świadczenia. Z kolei osoby ubezpieczone urodzone po 31 grudnia 1948 roku należą do nowego systemu emerytalnego.

Ile wyniesie emerytura w 2021 roku? Jaka będzie waloryzacja?

Wysokość emerytury co roku należy dostosować do nowych warunków gospodarczych w kraju. Służy do tego waloryzacja, która ma sprawić, że nie zmniejszy się siła nabywcza emerytur. Waloryzacja emerytur polega na dostosowaniu wysokości świadczeń do obecnych warunków ekonomicznych, np. poprzez uwzględnienie inflacji. W 2020 roku najniższa emerytura wynosiła 1200 zł brutto, a więc wzrosła o 100 zł względem roku poprzedniego.

- W przyszłym roku świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o kwotę 50 zł- mówiła PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o zasady przyszłorocznej waloryzacji emerytur i rent. Z projektu wynika, że świadczenia mają wzrosnąć o wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o kwotę 50 zł.

Na ten moment znany jest prognozowany wskaźnik waloryzacji, który wynosi 103,84 proc. Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent znany będzie jednak po podaniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2020 r. "Sytuacja w kraju w związku z pandemią jest wyjątkowa, dodatkowo przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie znany dopiero w lutym 2021 r. W związku z tym w naszym projekcie przewidujemy rozwiązanie na wypadek, gdyby ten ogłoszony w lutym przyszłego roku wskaźnik waloryzacji okazał się wyższy niż 104,16 proc., który to wskaźnik zapewnia, przy świadczeniach najniższych, wzrost o gwarantowaną kwotę 50 zł" - tłumaczy PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W takim przypadku do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych zostanie zastosowana waloryzacja procentowa w oparciu o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji. Zgodnie z projektem MRiPS, najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają być podniesione do 1250 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy -do 937,50 zł.

Emerytury 2021. Co z trzynastą i czternastą emeryturą?

Natomiast trzynasta emerytura zostanie wypłacona w kwietniu. Jej wysokość jest równa najniższej emerytury, więc w 2021 roku powinna wynieść nie mniej niż 1250 zł. Dodatkowo w listopadzie 2021 roku przyznana zostanie po raz pierwszy także czternasta emerytura, która wypłacana jest zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na pełną kwotę czternastej emerytury, czyli równą kwocie najniższej emerytury (nie mniej niż 1250 zł brutto), mogą liczyć tylko osoby z emeryturą nieprzekraczającą 120 proc. średniej emerytury w Polsce. Więcej informacji o tych mechanizmie znajduje się na stronie rządu.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM