wysTARCZY zapytać: Ośrodek wczasowy to nie hotel. Czy to znaczy, że nie ma szans na umorzenie składek?

Masz pytanie dotyczące wsparcia dla branż i firm, które cierpią na skutek rządowych obostrzeń związanych z pandemią? Napisz do nas, a zadamy je ekspertom - odpowiedź usłyszysz w Magazynie EKG. Dziś gościem audycji był Dariusz Gałązka, a pytanie dotyczyło pomocy dla turystyki.
Zobacz wideo

Do redakcji TOK FM dotarło następujące pytanie:

"Jestem przedsiębiorcą. Prowadzę wczasowe ośrodki nad morzem bałtyckim. Sezon nie był udany ale nie chcę narzekać. Szukałem dziś możliwości podreperowania trochę budżetu 2020 r i trafiłem na pomoc ze strony naszego Państwa - umorzenie składek ZUS za miesiące: lipiec, sierpień i wrzesień.

Moja działalność to obiekty noclegowe nad morzem w CEiDG są sklasyfikowane jako:
55.20Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.

Ale z umorzenia mogą skorzystać firmy sklasyfikowane jako:
55.10Z - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania

Czy ja źle rozczytuje odbiorcę pomocy: czy to tylko dla wybranych obiektów (tych z kategoryzacją)? Dla mnie jest to ogromna nierówność, bo o ile ja prowadzę działalność w sezonie letnim (można rzec jestem "niepełnoprawnym" pracodawcą), a obiekty hotelowe cały rok i teraz jest im potrzebna pomoc - to nie umiem zrozumieć, czemu umorzenia składek obejmują miesiące wakacyjne i dotyczą tylko pewnej części przedsiębiorców".

Odpowiada Dariusz Gałązka, partner w kancelarii Grant Thornton:

Niestety to jest dobra analiza. Jeśli przeważający rodzaj działalności Słuchacza nie mieści się w działalności hotelowej, to niestety z tej pomocy nie będzie On mógł skorzystać. Dlaczego taka kwalifikacja? To pytanie do rządu, zakładam, że do takiej działalności, jak Słuchacza, kierowana była pomoc w charakterze bonu turystycznego i przyciągnięcia klientów. Ale to tyle, czego możemy się domyślać. Niestety z przykrością trzeba powiedzieć, że Słuchacz nie może skorzystać z tej pomocy.  

Czekamy na Wasze pytania - wyślij je w mailu na adres ekg@tok.fm lub w wiadomości prywatnej na naszym profilu na Facebooku

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski i Tomasz Setta rozmawiają z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

DOSTĘP PREMIUM