"Rzeczpospolita": Polski rynek pracy szerzej otwiera się na Białorusinów

Od 1 grudnia Białorusini przyjeżdżający do Polski na tzw. wizę humanitarną, a także specjaliści IT i lekarze nie będą już musieli starać się o zezwolenie na pracę w naszym kraju - informuje środowa "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", 1 grudnia ma zostać opublikowana (i zacząć obowiązywać) nowelizacja rozporządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii, która zwalnia z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę Białorusinów przebywających w Polsce na podstawie tzw. wiz humanitarnych, lekarzy i pielęgniarki, a także białoruskich specjalistów IT przyjeżdżających do Polski w ramach programu Poland Business Harbour.

Rozporządzenie uzupełni wchodzącą w życie z początkiem grudnia znowelizowaną ustawę o cudzoziemcach, która zniosła zakaz pracy dla cudzoziemców z tzw. wizami humanitarnymi.

"Rz" przypomina, że "w ostatnim czasie z wiz humanitarnych korzystali chętnie Białorusini: jak wynika z danych ministerstwa rozwoju, do końca października br. wydano im ok. 1,9 tys. takich wiz, które jednak nie dawały prawa do pracy w Polsce".

TOK FM PREMIUM