wysTARCZY zapytać: Czy tarcza 2.0 ma dziury? Przypadek handlujących obuwiem

Masz pytanie dotyczące wsparcia dla branż i firm, które cierpią na skutek rządowych obostrzeń związanych z pandemią? Napisz do nas, a zadamy je ekspertom - odpowiedź usłyszysz w Magazynie EKG. Dziś gościem audycji był Dariusz Gałązka, a pytanie dotyczyło pomocy dla handlu obuwiem.

Do redakcji TOK FM dotarło następujące pytanie:

Jako firma nie zostaliśmy zakwalifikowani do pomocy w tarczy 6.0 i 2.0 - pomimo że rząd zamknął galerie handlowe. Od 22 lat prowadzimy wraz z mężem 5 małych sklepów w galeriach handlowych. Jesteśmy małą rodzinną firmą, która zatrudnia 12 osób. Dzięki gigantycznemu wysiłkowi naszemu i naszych pracowników przetrwaliśmy wiosenny lockdown. Ja i mój mąż z trwogą patrzymy w przyszłość, przyczynia się do tego informacja o tarczy 6.0 i 2.0, gdzie nie ma naszego kodu PKD 47.72Z (sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach), co będzie skutkowało brakiem pomocy rządowej. Skąd mamy wziąć pieniądze na wynagrodzenia dla pracowników, ZUS i czynsze w galeriach handlowych? Spadek obrotów w listopadzie to ok. 90 proc., a od marca do listopada to ok. 40 proc. rok do roku.

Odpowiada Dariusz Gałązka, partner w kancelarii Grant Thornton:

Obecne wsparcie w ramach już przyjętej tarczy 6.0 i oraz planowanej, odświeżonej 2.0 są dedykowane wybranym branżom. Branża, w jakiej działa Słuchaczka, nie została objęta wsparciem. W ramach tej nowej tarczy 2.0, gdzie jest przewidziana również pomoc dla małych firm, objęto wstępnie 38 branż, w tym m.in. podmioty prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych, ale o określonym profilu. Na dziś dotyczy to w szczególności odzieży. Branża Słuchaczki nie została objęta wsparciem, co może budzić wątpliwości, ponieważ takie wsparcie dostaną przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż obuwia, ale na straganach i targowiskach. 

Należy mieć nadzieję, że pomocą objęte zostaną firmy prowadzące działalność w galeriach handlowych. Na dziś lista branż, które ma objąć odświeżona tarcza 2.0, nie jest jeszcze zamknięta. Trwają konsultacje, konfederacje przedsiębiorców działają w tym zakresie i wskazują nieścisłości. Miejmy nadzieję, że handel obuwiem również zostanie objęty subwencjami dla m.in. małych firm na pokrycie kosztów stałych. 

Czekamy na Wasze pytania - wyślij je w mailu na adres ekg@tok.fm lub w wiadomości prywatnej na naszym profilu na Facebooku. 

O sytuacji przedsiębiorców i całej gospodarki Maciej Głogowski i Tomasz Setta rozmawiają z gośćmi Magazynu EKG od poniedziałku do piątku po 9:00.

SPRAWDŹ INNE PYTANIA I ODPOWIEDZI >> 

TOK FM PREMIUM