Ikea po 70 latach kończy wydawanie katalogu

Szwedzki koncern Ikea ogłosił w poniedziałek zakończenie wydawania po 70 latach katalogu ze swoimi meblami, zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej. "Pandemia przyspieszyła naszą decyzję" - stwierdzono w komunikacie.
Zobacz wideo

- Zachowania klientów zmieniły się diametralnie, więc katalog, który ukazał się w sierpniu tego roku, będzie ostatnim (...). To jest bardzo racjonalna, ale też emocjonalna decyzja - stwierdził Konrad Gruss, prezes Inter Ikea Systems.

Katalog z meblami i innymi elementami wyposażenia wnętrz wydawany był każdego roku od 1951 roku, początkowo jedynie w Szwecji. W 2016 wydawnictwo osiągnęło rekordowy nakład 200 mln egzemplarzy - miało 69 wersji, dostępnych w 32 językach na ponad 50 rynkach. Od 2000 roku publikacja umieszczana była również w internecie.

W ostatnich latach Ikea próbowała różnych form katalogu oraz sposobów dystrybucji, inwestując jednocześnie w rozwój oferty online. Według Grussa "pandemia przyspieszyła rozwój cyfrowy", a "inspirujące zdjęcia produktów nadal będą powstawały". - Musimy znaleźć nowe sposoby komunikacji z klientem - podkreślił. Z tego powodu papierowe wydawnictwo mają zastąpić aplikacje, media społecznościowe oraz strona internetowa.

Historia katalogu zostanie upamiętniona specjalną publikacją jesienią przyszłego roku. Dla wielu znawców wzornictwa wydawnictwa Ikei są źródłem informacji o zmieniających się trendach.

DOSTĘP PREMIUM