Przedsiębiorcy mają "wkrótce" otrzymać wsparcie. Ale wiceminister nie gwarantuje, że wszyscy przetrwają

Wielu przedsiębiorców wciąż nie otrzymało wsparcia od państwa, jednak wiceminister Marek Niedużak zapewnił, że prezydent podpisze wkrótce tarczę 6.0, a potem wsparcie zostanie uruchomione. - Nie mogę w odpowiedzialny sposób powiedzieć wszystkim przedsiębiorcom, nie znając też ich sytuacji, że na pewno uda im się przetrwać. Wszyscy widzimy, że pandemia przeora polską gospodarkę - zastrzegał w TOK FM.
Zobacz wideo

O kolejnej odsłonie tarczy antykryzysowej, sytuacji przedsiębiorców i wsparciu rządowym z wiceministrem Markiem Niedużakiem z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii rozmawiał w Magazynie EKG Maciej Głogowski

Wiceminister zapewnił na wstępie, że prezydent podpiszę tarczę "tak szybko, jak to będzie możliwe". - Osoby, które zastanawiają się na przykład, co ze składką na ZUS, mogą być pewne, że jak przepisy wejdą w życie, to albo będą miały nadpłatę, albo będą mogły zawnioskować o zwrot - gwarantował. 

Zwracał również uwagę na to, że Sejm w wielu kwestiach zgodził się z Senatem, który wniósł kilkadziesiąt poprawek oraz dołączył kolejne branże do listy tych, które mogą starać się o rządowe wsparcie. Mają je otrzymać m.in. przewodnicy turystyczni, właściciele pralni i firm cateringowych. Maciej Głogowski stwierdził jednak, że "właściwie nie ma o czym w tej sytuacji rozmawiać", skoro ustawa nie jest popisana.

Zacytował też wiceministrowi wiadomość od jednej ze słuchaczek TOK FM, właścicielki małej kawiarni w Warszawie, która pisała, że "pomocy nie ma żadnej", a rozmowa o tarczy w sytuacji, gdy nie weszła ona w życie, "jest mocno na wyrost".

- Czekamy na podpis prezydenta, w pozostałej części proces legislacyjny jest zakończony. Nie mamy jakichkolwiek sygnałów, które by sugerowały, że prezydent tego nie podpisze - odpowiadał słuchaczce wiceminister. - Myślę, że pani może liczyć na to, że ten wpłacony ZUS stanie się albo nadpłaconym ZUS-em, albo, jeżeli złoży odpowiedni wniosek, zostanie zwrócony - powtarzał Niedużak. 

Macieja Głogowskiego nie uspokoiły zapewnienia wiceministra. Dziennikarz TOK FM cytował wiadomość od kolejnego słuchacza, który pisał, że jego branża została zamknięta pod koniec października, do 9 grudnia żadna pomoc ze strony państwa nie została uruchomiona. Bo - jak napisał - tarcza 6.0 utknęła w Sejmie, a tarcza Polskiego Funduszu Rozwoju będzie dostępna dopiero od połowy stycznia.

- W przypadku tarczy PFR jesteśmy w procesie notyfikacji, wysłaliśmy wniosek do Brukseli. Z tego co wiem, to rozmowy bardzo sprawnie idą i wkrótce powinniśmy otrzymać pozytywną decyzję - odpowiadał gość EKG. - W ciągu najbliższych tygodni na pewno otrzyma wsparcie od państwa - zapewnił wiceminister Niedużak. - Oczywiście nie mogę w odpowiedzialny sposób powiedzieć wszystkim przedsiębiorcom, nie znając też ich sytuacji, że na pewno uda im się przetrwać. Wszyscy widzimy, że ta pandemia przeora polską gospodarkę - stwierdził, a po chwili dodał, że "przeora" również gospodarkę światową. 

Przekazał również, że w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii trwają prace nad nowelizacją ustawy dotyczącej "polityki drugiej szansy", która ma ułatwiać przedsiębiorcom zmianę profilu ich działalności. - Przygotowania są dosyć zaawansowane, te przepisy mamy już gotowe - zapewnił. - Chciałbym w tym tygodniu wysłać wniosek o ujęcie tej nowelizacji w planach pracy Rady Ministrów - dodał. 

Tarcza 6.0 i tarcza PFR, czyli pomoc państwa dla przedsiębiorców

Tarcza 6.0 jest pakietem pomocowym dla przedsiębiorców, którzy działają w najbardziej dotkniętych pandemią branżach. W ustawie zaproponowano im m.in. zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowe w wysokości ok. 2 tys. złotych miesięcznie, tzw. małe dotacje w kwocie 5 tys. złotych i dofinansowanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Poza tym tarcza przewiduje rekompensaty dla gmin, które utraciły dochody z opłat targowych. 

Z kolegi tarcza PFR 2.0 dla małych i średnich przedsiębiorstw obejmuje prawie 40 branż i kwotę około 10 miliardów złotych. Wsparcie zakłada m.in. subwencje w wysokości od 18 tys. do 36 tych złotych na zatrudnionego dla mikroprzedsiębiorstw, dofinansowanie kosztów stałych, których nie obejmie subwencja, w kwocie 70 proc. straty brutto. Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla dużych firm ze wszystkich sektorów, to kwota ok. 25 mld zł., w ramach której przewidziane są preferencyjne pożyczki.

DOSTĘP PREMIUM