Ostatni dzień na składanie wniosków o zwolnienie ze składek ZUS

Piątek 15 stycznia jest ostatnim dniem składania wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także o organizatorów turystyki.
Zobacz wideo

ZUS w komunikacie przesłanym PAP przypomina, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień ubiegłego roku jest m.in. spadek przychodu o 75 proc. za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Od 30 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. wnioski w tej sprawie mogą składać hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki. Wszystkie wnioski o zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone - jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub przeznaczyć na przyszłe składki. - Chcemy pomóc szerokiej grupie przedsiębiorców borykających się pandemią koronawirusa i jej skutkami - podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wsparcie dociera do wielu podmiotów. Łączna pomoc z ZUS sięga ok. 30 mld złotych. Zwolniono ze składek ponad 2 mln firm na ponad 13 mld złotych. Wypłacono ok. 2,7 mln świadczeń postojowych na ponad 5,3 mld złotych.

Od 30 grudnia ubiegłego roku przedsiębiorcy mogą wnioskować również o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. w ramach najnowszej tarczy antykryzysowej 6.0. W tym przypadku wnioski można składać do końca stycznia.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM