Wiceminister Jarosińska-Jedynak: Walczymy o pieniądze na odbudowę. Dopinamy szczegóły tego planu

W ciągu dwóch najbliższych tygodni chcemy skierować Krajowy Plan Odbudowy do konsultacji społecznych - poinformowała w TOK FM wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Dopinamy szczegóły tego planu - dodała.
Zobacz wideo

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie.

W Magazynie EKG Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że KPO musi zostać przedłożone Komisji Europejskiej do końca kwietnia. - W tej chwili dopinamy szczegóły tego planu, pracujemy nad kamieniami milowymi i wskaźnikami, które będą pokazywały stopień realizacji tego planu - powiedziała w rozmowie z Tomaszem Settą.

A może posłuchasz? Ten podcast, podobnie jak wszystkie inne w TOK FM, czekają - wystarczy 1 zł

Wiceminister przyznała, że będzie to nieco inny fundusz niż fundusze polityki spójności. - On będzie wypłacany i rozliczany przez KE na podstawie osiągnięcia kamieni milowych, więc te kamienie milowe chcemy teraz dopracować - wskazała. Doprecyzowała, że chodzi o konkretne cele, które będziemy osiągali w związku z realizacją określonych w KPO reform.

Na uwagę, że inne kraje już przygotowały plany odbudowy, wiceminister podkreśliła, że Polska od listopada prowadzi z Komisją Europejską techniczne rozmowy nt. KPO. - KE zna zarysy naszego planu odbudowy, kwestie reform, które będą w jego ramach realizowane i powiązanych z nimi inwestycji. Te państwa, które złożyły KPO, to są zwykle zarysy, projekty, nie ma w nich konkretów, które będą realizowane. My zebraliśmy propozycje przedsięwzięć, żeby mieć rozeznanie, jakie potrzebne są obszary wsparcia - wskazała Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister pytana, kiedy KPO może być gotowy, odparła, że zarówno plan odbudowy, jak i Umowa Partnerstwa (dokument określający, w co zostaną zainwestowane Fundusze Europejskie w latach 2021-2027) muszą przejść konsultacje społeczne.

- Chcielibyśmy skierować plan do konsultacji w ciągu najbliższych dwóch tygodni - poinformowała.

Tomasz Setta Pytał też resortu wiceszefową funduszy i polityki regionalnej o to, kiedy może się odbyć  w Sejmie głosowanie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy i czy rząd będzie mógł w tej kwestii liczyć na poparcie większości.

- Myślę, że głosowanie w zakresie ratyfikacji kwestii związanych z Funduszem Odbudowy najprawdopodobniej będzie się odbywać w pierwszej połowie tego roku. Za przygotowanie tych dokumentów odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów. Walczymy o środki na odbudowę, więc nie powinniśmy nie mieć zgodności w tym zakresie, bo każdemu z nas - niezależnie od opcji politycznej - zależy, żeby gospodarka jak najszybciej wróciła na normalne tory - zaznaczyła Jarosińska-Jedynak.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM