Firmy mają dostać wsparcie, jeżeli obostrzenia zostaną przedłużone. "Będą wszystkie zgody"

Prezes PFR Paweł Borys zapowiedział w TOK FM, że jeżeli obostrzenia zostaną przedłużone, to przedsiębiorcy będą mogli liczyć dalej na wsparcie państwa. - W ciągu dwóch tygodni UOKiK wystąpi o odpowiednie zgody do Komisji Europejskiej. Nie oznacza to, że tarcza finansowa będzie automatycznie przedłużona, bo to będą później decyzje rządu - zastrzegał.
Zobacz wideo

Minister zdrowia ostrzegał niedawno, że grozi nam powtórne zamykanie poszczególnych sektorów gospodarki i wyjaśniał, że miałoby się to odbywać w takiej kolejności, w jakiej jeszcze niedawno je otwierano. Oznaczałoby to, że z końcem lutego ponownie mogłyby zostać zamknięte między innymi stoki narciarskie, hotele, kina i teatry, a także galerie handlowe i część sklepów. Chociaż szef resortu zdrowia zaznacza, że jest jeszcze za wcześnie, by wyrokować o powrocie do najsurowszych obostrzeń, to przedsiębiorcy już są pełni obaw.

- Widzę, co się dzieje na stokach narciarskich. Najpierw przedsiębiorcy mówili, że będą stosowali protokoły sanitarne, że nie będzie kolejek, po czym są tłumy - mówił na antenie TOK FM Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Pamiętajmy, że koszty przeciwdziałania skutkom pandemii są olbrzymie. Warto by było (...) nie doprowadzić do trzeciej, silnej fali, która spowodowałaby konieczność bardzo mocnych restrykcji, które będą wiązały się z kosztem i dla przedsiębiorców, i dla pracowników, i dla budżetu państwa - zaznaczył. 

Prezes PFR zauważył, że choć bardzo wielu przedsiębiorców jest w trudnej sytuacji, to jednak 95 proc. gospodarki "działa w sposób stabilny". Maciej Głogowski dopytywał jednak, czy PFR myśli już o rozszerzeniu tarczy finansowej 2.0 lub uruchomieniu tarczy finansowej 3.0. - Takie rozmowy odbywają się praktycznie każdego dnia - przyznał Borys. - W tej chwili program tarczy finansowej, który realizujemy, zakłada, że zamknięcie tych branż będzie w okresie do kwietnia, ponieważ rekompensujemy straty za okres od listopada do marca - wyjaśniał. 

Zapowiedział również, że jeżeli restrykcje zostaną przedłużone, to PFR "będzie gotowy" do działania i kontynuowania wsparcia. Przypominał również, na jakim etapie są prace nad obecną tarczą finansową. - W listopadzie wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej z prośbą o akceptację programu tarczy finansowej 2.0, otrzymaliśmy pod koniec grudnia zgodę dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a do dzisiaj nie otrzymaliśmy zgody na wsparcie dla dużych firm - zaznaczał. 

Prowadzący Maciej Głogowski sugerował, że skoro już teraz mówi się o przedłużeniu obostrzeń, to działania, jeżeli chodzi o przedłużenie pomocy, warto podjąć natychmiast. - W tej chwili UOKiK przygotowuje aktualizację tych wszystkich programów i ich przedłużenie o kolejne miesiące - poinformował Borys. Dodał też, że UOKiK o zgodę na przedłużenie programów wsparcia wystąpi do Komisji Europejskiej "najprawdopodobniej w ciągu dwóch tygodni". 

- Nie oznacza to, że tarcza finansowa będzie automatycznie przedłużona na marzec czy kwiecień, bo to będą później decyzje rządu. Natomiast będą wszystkie te zgody Komisji Europejskiej, które dotąd przedłużały całą procedurę - zapewnił prezes PFR. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM