Problemy z przekazaniem 1 proc. podatku na konkretną organizację. Błędy w ministerialnym formularzu

Sygnały o tym, że podatnicy w oficjalnym ministerialnym formularzu nie mogą wybrać konkretnej organizacji pożytku publicznego docierają z całej Polski. Dotknęło to to m.in. bardzo popularną wśród podatników i często wybieraną w zeznaniach podatkowych Fundację "Zdążyć z pomocą".
Zobacz wideo

O tym, że problem w usłudze Twój e-PIT rzeczywiście był, na swojej stronie informuje fundacja "Zdążyć z pomocą".

Niepokojące sygnały zbiera Agnieszka Jóźwicka, która też zbiera pieniądze z 1 procenta na swojego syna.

- Dostaję szereg informacji o błędach - mówi Jóźwicka i wymienia te, które zgłosili  jej inni rodzice i podatnicy. - Na przykład brak możliwości zmiany organizacji pożytku publicznego czy brak możliwości wpisania w ogóle jakiejkolwiek organizacji. Albo - mimo wpisania konkretnej organizacji pożytku publicznego - z automatu zmieniały się w formularzu dane na jakąś inną fundację - opowiada nasza rozmówczyni.

"Przy wczorajszym rozliczaniu przez stronę e-PIT nie dało się wpisać KRS fundacji syna" - alarmuje jeden z rodziców. "Znajomi nam mówili, że rozliczają się przez gov.pl i tam już była właśnie wpisana jakaś fundacja i nie mogli zmienić" - dodaje inny rodzic. "Owszem, nie ma fundacji Avalon. Wczoraj dzwonił znajomy, który nie mógł oddać 1%. Sama sprawdzałam i faktycznie nie ma możliwości; wpisanie KRS ręcznie skutkuje ostatecznie zmianą na inną losowo chyba wybraną fundację" - dodaje inna z zaniepokojonych osób.

- Odzywają się do nas nasi podopieczni, którzy dostają sygnały od swoich darczyńców, że ci nie mogą znaleźć naszej fundacji w spisie organizacji uprawnionych do 1 procenta podatku, czyli w formularzu na stronie gov.pl - dla części podatników - nasza organizacja nie występuje. Nie wiemy, jakiej skali osób to dotyczy - mówi Krzysztof Dobies z Fundacji Avalon. I dodaje, że fundacja wystąpiła już do ministerstwa z pisemnymi pytaniami w tej sprawie.

Fundacja zwraca uwagę na coś jeszcze, co też znalazło się w pytaniach do resortu finansów. Chodzi o to, że podatnik, który nie zna KRS organizacji, którą chce wesprzeć - może wybrać dowolną organizację z listy, którą można "rozwinąć" w formularzu. - Na tej liście jest jednak tylko niewielka część organizacji pożytku publicznego. Dla przykładu, nas tam nie ma. Nie wiemy dlaczego. Słyszymy, że to lista wybrana w drodze losowej. Chcielibyśmy wiedzieć, kto i na jakiej zasadzie to losowanie przeprowadził - mówi Krzysztof Dobies. I podkreśla, że organizacje, które są na tej "rozwijanej" liście - z automatu mają potencjalnie większe szanse na pieniądze z 1 procenta.

Wysłaliśmy pytania w tej sprawie do Ministerstwa Finansów. Zapytaliśmy, czy dochodzą do nich podobne sygnały, ile ich było i czego dotyczyły, a przede wszystkim - z czego wynikają problemy? 

- Wczoraj wystąpiły chwilowe problemy techniczne w usłudze Twój e-PIT, które zostały szybko zdiagnozowane i rozwiązane. Monitorujemy działania serwisu e-Urząd Skarbowy 24 h na dobę - dostaliśmy w odpowiedzi.

Z komunikatu na stronie Fundacji "Zdążyć z pomocą" wynika, że problem został rozwiązany: "Zespół Pomocy Technicznej Twój e-PIT zapewnia o przywróceniu funkcjonalności platformy". Czekamy zatem na potwierdzenie z Ministerstwa Finansów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM