Lepiej wybrać biuro rachunkowe czy zostać swoim własnym księgowym? [Podcast przedsiębiorczy]

Jak wybrać księgowość do firmy? A może spróbować samemu prowadzić rozliczenia? To nie takie trudne! O zaletach pierwszej i drugiej opcji Wojciech Kowalik rozmawia w najnowszym odcinku Podcastu Przedsiębiorczego.

W pierwszej części podcastu Wojciech Kowalik rozmawia z właścicielką biura rachunkowego CleverTax i współtwórczynią Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych Julią Dybkowską o tym, jak wybrać księgową, ile to kosztuje, na co zwracać uwagę i w czym pomoże nam biuro rachunkowe.

Posłuchaj audycji, by dowiedzieć się, czym różni się korzystanie z usług biura rachunkowego od samodzielnego prowadzenia rozliczeń: 

- Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych młodych, dobra księgowa to skarb i podpora. Taka księgowa, która poprowadzi nas przez gąszcz przepisów i wyłuska dla przedsiębiorcy tylko te istotne dla niego, jest naprawdę cenna - mówi ekspertka i dodaje, że dla początkującego przedsiębiorcy wszystko to, co się wiąże z księgowością, rejestrami VAT-ów, fakturami, może być trudne do zrozumienia.

Julia Dybkowska podpowiada, czym się kierować, szukając biura rachunkowego dla naszej firmy: - Przede wszystkim warto sprawdzić opinie o biurze rachunkowym - mówi. Według niej warto zapytać innych przedsiębiorców, kogo polecają, a także zapoznać się z opiniami w serwisach społecznościowych czy wyszukiwarkach.

Rozmówczyni Wojciecha Kowalika dodaje też, że ważne jest doświadczenie w konkretnej branży. - Pamiętajmy, że nie każda księgowa zajmuje się każdym rozliczeniem. Specyfika pracy danej firmy, czy są to np. usługi budowlane, deweloperskie czy gastronomiczne, różnią się bardzo od siebie. Warto skorzystać z biura, które specjalizuje się w rozliczaniu takich usług.

Inne ważne czynniki to cena usług. - Nie wybierajmy najtańszego biura rachunkowego, ponieważ jakość usług bardzo często wiąże się z ceną. Julia Dybkowska wyjaśnia, od czego zależą koszty obsługi księgowej firm.- Często jest to kwestia ilości dokumentów. Księgowi w zależności od tego, ile zajmuje im zaksięgowanie jednego dokumentu, przeliczają to na swoje roboczogodziny. Dodaje, że możemy spotkać się też z przeliczaniem usług na godziny, albo ze stopniowaniem trudności spraw, duże znaczenie ma też fakt, czy jesteśmy VAT-owcem, zdarza się też, że biura rachunkowe doliczają procent od obrotów firmy.

Jak to jest być swoim własnym księgowym?

Jeśli przedsiębiorca chce zostać swoim własnym księgowym, z pomocą przychodzą mu specjalistyczne serwisy księgowe. O tym, że nie jest to wcale trudne i że robią tak tysiące przedsiębiorców, przekonują Katarzyna Kowalska i Joanna Łuksza z serwisu iFirma.pl.

Rozmówczynie "Podcastu przedsiębiorczego" wyjaśniają, jak wygląda rozliczanie w takim serwisie: Po założeniu konta należy skonfigurować nasze ustawienia w oparciu o informacje dotyczące naszej działalności (czy rozliczamy się miesięcznie, czy kwartalnie, czy w podatku dochodowym będziemy prowadzić ewidencje ryczałtowe, czy ewidencje w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów).

Ekspertki wyjaśniają, że program do księgowości to nie program, w którym tylko księgujemy, ale jest to też program do fakturowania. - Wystawiamy fakturę dla naszego kontrahenta, a ta faktura z automatu nam się zaksięguje, więc już nie musimy pamiętać o tej dodatkowej czynności, bo pamięta o tym serwis.

Serwis księgowy, jak przekonuje Joanna Łuksza, ma tę przewagę, że kiedy zmieniają się przepisy, od razu wprowadza zmiany i odpowiednie formularze. - Odciążamy klienta, żeby nie musiał śledzić zmian w przepisach - mówi rozmówczyni Wojciecha Kowalika.

Zaletą serwisu księgowego jest też to, jak przekonuje Joanna Łuksza, że klient w razie wątpliwości zawsze może liczyć na wsparcie. - Najczęściej klienci mają wątpliwości, czy faktura jest prawidłowa, co może być kosztem - wylicza.

Jakie są zalety systemu księgowego? - Młody przedsiębiorca ma kontrolę nad tym, co się dzieje w jego firmie. Ma cały czas nasze wsparcie, na każdym etapie wystawiania faktury może się z nami skontaktować, zapytać i zrozumieć, jak te podatki działają - mówi Joanna Łuksza i dodaje, że warto też pamiętać, że zaletą takiego rozwiązania jest niższa cena niż w przypadku korzystania z oferty biura rachunkowego.

TOK FM PREMIUM