Jak rozliczyć PIT przez internet? PIT 2020 online

Od kilku lat istnieje możliwość rozliczania PIT-u przez internet. Nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy ani znajomości skomplikowanych programów. Wystarczy skorzystać z usługi Twój e-PIT. Jak rozliczyć PIT przez internet? Do kiedy rozliczyć PIT za 2020 rok?

Z tego tekstu dowiesz się:

•    Do kiedy rozliczyć PIT za 2020 rok?

•    Jak rozliczyć PIT przez internet?

•    Czym jest Twój e-PIT?

Jak rozliczyć PIT przez internet?

Obecna sytuacja okołopandemiczna sprawia, że większość osób woli się trzymać z dala od urzędów. Wciąż jednak trzeba przygotować roczne rozliczenie podatkowe za 2020 rok. Na szczęście od kilku lat istnieje możliwość rozliczania PIT-u przez internet. Nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy ani znajomości skomplikowanych programów. Jak rozliczyć PIT przez internet? Żeby to zrobić wystarczy wejść na stronę  epit.podatki.gov.pl , gdzie dostępny jest e-Urząd Skarbowy. Za jego pomocą uzyskujemy dostęp do usługi Twój e-PIT, ale również m.in. wykazu mandatów karnych, numeru mikrorachunku podatkowego i do e-mikrofirmy, gdzie można wygenerować i wysłać Jednolity Plik Kontrolny (JPK).

Korzystając z funkcji e-Urzędu Skarbowego możemy przesłać wnioski online bezpośrednio do „prawdziwego” urzędu. Za pomocą kilku kliknięć uzyskujemy dostęp formularzy PIT-37, PIT-36, PIT-28, PI-36L, PIT-38 i PIT 39. Do kiedy rozliczyć PIT za 2020 rok? W zależności od rodzaju formularza, który nas obowiązuje, powinniśmy rozliczyć się do 31 stycznia (PIT 28) lub do 30 kwietnia 2021 roku (PIT- 36. PIT -36L, PIT -37, PIT-38, PIT-39). Przekroczenie wskazanych terminów naraża podatnika na konsekwencje karne.

Rozliczanie PIT 2020. Czym jest Twój e-PIT?

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Nie posiadasz żadnego z nich? To nie problem. Logowanie z tych kont nie jest niezbędne, żeby rozliczyć PIT, ale bez tego nie będziesz mógł skorzystać ze wszystkich funkcji e-Urzędu. Jeżeli więc zależy ci tylko na usłudze e-PIT, wystarczy wpisać na stronie dane podatkowe. Należą do nich: PESEL albo NIP i data urodzenia, kwota przychodu z rozliczenia za 2019 rok, kwota przychodu z jednej informacji od płatników za 2020 rok (np. z PIT-11 od pracodawcy) oraz kwota nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2019 rok. Osoby, które mają więcej niż jeden tegoroczny PIT-11, nie muszą sumować przychodów. Wystarczy podać jedną z kwot. Ważne! Jeśli kwota nadpłaty lub podatku do zapłaty wynosi „0”, i tak trzeba będzie skorzystać z wyżej wymienionych kont lub aplikację mObywatel.

Po zalogowaniu lub wypełnieniu danych podatkowych użytkownik otrzymuje dostęp do usługi Twój e-PIT. Czym jest Twój e-PIT? To właśnie tam znajduje się zeznanie podatkowe za ostatni rok, w tym przypadku 2020. Na wskazanej stronie można sprawdzić wszystkie potrzebne dane, edytować je w razie konieczności i wybrać preferowaną formę rozliczenia. Tutaj również zarządza się ulgami i odliczeniami, można także wskazać organizację, która otrzyma 1% podatku. Tak przygotowaną deklarację wystarczy zaakceptować i wysłać, klikając przycisk w prawym dolnym rogu.

TOK FM PREMIUM