Korona darowizny. Od podatku możemy odliczyć m.in. oddane osocze

Rozliczając się za ubiegły rok warto pamiętać, że od podatku możemy odliczyć darowizny, a w przypadku ozdrowieńców także podarowane osocze.
Zobacz wideo

Podatnicy ozdrowieńcy, którzy nie są honorowymi krwiodawcami, ale oddawali osocze, mogą rozliczać się na takich samych zasadach jak honorowi krwiodawcy - przypomina Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Czyli odliczyć 130 zł za każdy litr oddanej krwi lub też oddanego osocza - wyjaśnia Brzoza. 

Od podatku odliczyć możemy także darowizny na rzecz szpitali walczących z koronawirusem, noclegowni dla bezdomnych, czy Agencji Rezerw Materiałowych

- I tu jest nowość. Odliczyć można kwotę w wysokości 100, 150 lub 200 procent wartości w zależności od tego, w jakim terminie takie pieniądze były przekazywane - tłumaczy Małgorzata Brzoza.

Na tych samych zasadach w rozliczeniu PIT uwzględnić można także tablety czy laptopy potrzebne do nauki zdalnej, przekazywane na rzecz szkół. Warunek jest taki, żeby sprzęt nie był starszy niż trzy lata.

DOSTĘP PREMIUM