Premier obiecuje kolejne miliardy pomocy dla przedsiębiorców. "Miejsca pracy, miejsca pracy i jeszcze raz miejsca pracy"

Chcemy uruchomić kolejne środki - do 30 mld zł - dla przedsiębiorstw i objąć pomocą kolejne kody PKD - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Rząd ma zaproponować też nowe regulacje dotyczące czynszów w obiektach, np. galeriach handlowych, które zostały zamknięte w ramach walki z pandemią.
Zobacz wideo

- Chcemy uruchomić kolejne środki do 30 mld zł, żeby ratować przedsiębiorstwa - powiedział premier zapowiadając, że pomoc zostanie rozszerzona na kolejne kody PKD obejmujące branże dotknięte lockdownem. 

Jak powiedział Morawiecki, "dotychczasowe wsparcie dla przedsiębiorców to ponad 200 mld zł". - To wszystko zostało zaabsorbowane w ramach różnego rodzaju programów finansowych wsparcia bezpośrednio z budżetu państwa i przez instytucje podlegające państwu - zaznaczył premier.

- Pandemia nie odpuszcza i dlatego uruchamiamy nowe programy. Miejsca pracy, miejsca pracy i jeszcze raz miejsca pracy - powiedział Morawiecki. Przekonywał, że skuteczność polskich programów pomocowych potwierdził ostatnio Eurostat, pokazując, że Polska ma najniższy poziom bezrobocia w środku trzeciej fali pandemii ze wszystkich państw europejskich.

- Drugi kwartał będzie krytyczny i mam nadzieję, że pod koniec kwietnia już będziemy mogli pokazać pozytywne efekty działania tarcz finansowych - powiedział premier. Dodał, że to jest tarcza wiosenna, która ma zwiastować odbudowę. Tymczasem - zdaniem premiera - już w czerwcu, lipcu i sierpniu możemy się spodziewać w gospodarce co najmniej tak silnego odbicia, jak rok temu. - Jest to możliwe, trzeba dotrwać do tego czasu (...). Tarcza antykryzysowa, którą dzisiaj przedstawiamy, na pewno bardzo mocno w tym pomoże - dodał.

Rząd zapowiada obniżki czynszów w galeriach handlowych

Wśród nowych propozycji mają się znaleźć regulacje dot. czynszów w obiektach, np. galeriach handlowych, które zostały zamknięte w ramach walki z pandemią. W czasie zamknięcia obniżki mają wynieść 80 proc. i mają dotyczyć obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych. Dodatkowo przez 3 miesiące po ustaniu tego zakazu czynsze mają być zredukowane o 50 proc.

Z przedstawionej informacji wynika, że wynajmujący będą mieli prawo ustalenia wyższej wartości czynszu w przypadku wykazania, że skala obniżki jest niewspółmierna do rzeczywistych szkód najemcy.

Jak zaznaczył Morawiecki, są to bardzo ważne regulacje, które pomogą polskim przedsiębiorcom w sporze z "wielkimi międzynarodowymi korporacjami", które prowadzą galerie handlowe.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM