30 tys. zł kwoty wolnej od podatku? Minister finansów zaprzecza i wskazuje, na jakiej kwocie może się skończyć

Nie 30 tysięcy, ale 15-20 tysięcy złotych - do takiej sumy może wzrosnąć w Polsce kwota wolna od podatku - poinformował w czwartek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Rozwiązanie to ma się znaleźć w Nowym Ładzie PiS.
Zobacz wideo

Minister finansów w rozmowie z Radiową Jedynką poinformował, że początkowo w Nowym Ładzie nie będzie propozycji zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy zł, jak sugerują to niektóre media.

- To jest jeden z wariantów, który zaoferowaliśmy (zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy zł - PAP), ale ja bym nie stawiał najwięcej pieniędzy na taki wariant. Raczej na niższy poziom 15-20 tys. zł na ten moment, a dopiero za rok, jak już wychodzimy z pandemii, to możemy mieć większe ambicje - powiedział Tadeusz Kościński.

Podtrzymał też swoje wcześniejsze deklaracje, że system podatkowy należy zmienić w taki sposób, aby osoby mniej zarabiające płaciły procentowo niższe podatki od osób, które zarabiają więcej.

Szef MF poinformował też, że nie widzi potrzeby podnoszenia podatków. - Cały czas patrzymy, jak możemy obniżać podatki, żeby więcej pieniędzy zostało w naszych kieszeniach, a jak będziemy więcej wydawać, to gospodarka będzie rosła i w naturalny sposób więcej podatków wejdzie do finansów publicznych i tak dość bezboleśnie możemy wyjść z tego kryzysu - stwierdził.

O tym, że kwota wolna od podatku zostanie podniesiona - w ramach Nowego Ładu - do 30 tysięcy zł, informował kilka tygodni temu portal OKO.press.

Min. Kościński w czwartkowym wywiadzie powiedział, że "nie może tych informacji potwierdzić", ale dodał też, że "byłby szczęśliwy, gdyby kwota wolna na takim poziomie była".

Obecnie kwota wolna od podatku to maksymalnie 8 000 zł. Podniesienie do 30 tysięcy złotych może kosztować nawet 70 miliardów złotych. To prawie dwa razy więcej niż roczny koszt programu 500 plus. Warto przypomnieć, że z podobną propozycją podniesienia kwoty wolnej występował w kampanii prezydenckiej Rafał Trzaskowski.

Nowy Ład to program odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa, który opiera się na środkach z Unii Europejskiej, mających na celu przedsiębiorców i dać nowy impuls do rozwoju po pandemii. Jego prezentacja miała odbyć się 20 marca, ale - ze względu na trudną sytuację pandemiczną - została przełożona. Nowy termin nie jest jeszcze znany. 

Zgodnie z zapowiedzią, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

TOK FM PREMIUM