Z OFE do ZUS - jak przenieść środki? Co wypełnić i gdzie wysłać? Skąd wziąć wzór?

Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE) zostanie zlikwidowany, to już pewne. W zamian możemy przenieść zgromadzone środki do prywatnego IKE albo na konto emerytalne w ZUS. Z OFE do ZUS - jak przenieść środki? Co wypełnić i gdzie wysłać? Skąd wziąć wzór?
Zobacz wideo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest OFE?
  • Jak przenieść środki z OFE do ZUS?
  • Co wypełnić i gdzie wysłać?
  • Skąd wziąć wzór wniosku?

Z OFE do ZUS - jak przenieść środki? 

Likwidacja OFE stała się faktem i wszystkie osoby posiadające tam środki stanęły przed ważną decyzją - dokąd je przenieść? Przypomnijmy czym jest Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), czyli tzw. II filar, który powstał podczas reformy systemu emerytalnego. Każdy, kto przystąpił do OFE, posiadał jednostki rozrachunkowe zapisane na jego indywidualnym rachunku, których wartość była wyceniana każdego dnia roboczego w oparciu o aktualną wartość rynkową aktywów OFE i sumę jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunkach prowadzonych przez dane OFE. OFE działało w oparciu o ustawę z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 105).

Środki zgromadzone w OFE nie znikają wraz z jego likwidacją. W przypadku osób, które do 31 października 2022 roku osiągną wiek emerytalny, ich kapitał z OFE automatycznie trafi na konto w ZUS. Natomiast osoby, które zgromadziły środki w OFE i nie osiągną wieku emerytalnego do 31 października 2022 roku, będą mogły zdecydować, co stanie się z ich kapitałem.

Pierwsza droga to IKE, czyli prywatne Indywidualne Konto Emerytalne, które powstało z przekształcenia OFE, a dostępne na nim środki mogą być dziedziczone. Druga to przetransferowanie ich w całości do ZUS. By to zrobić, w okresie między 1 czerwca a 1 sierpnia 2021 roku trzeba złożyć odpowiednią deklarację. Uwaga! Jeżeli do tego czasu nie podejmiemy żadnej decyzji, nasze środki automatycznie trafią do IKE.

Z OFE do ZUS - co wypełnić i gdzie wysłać? Skąd wziąć wzór?

Środki z likwidowanego właśnie OFE mogą zostać przetransferowane na Indywidualne Konto Emerytalne albo trafić na konto w ZUS. Jeżeli po transferze będziemy chcieli wypłacić środki, w IKE jest to możliwe jednorazowo lub w ratach do wyczerpania środków, natomiast wypłata z ZUS ma formę dożywotniej emerytury i jest objęta podatkiem dochodowym w wysokości 17 proc. lub 32 proc. Jednocześnie osoby, które zdecydują się na przeniesienie swoich środków z OFE do ZUS, unikną opłaty przekształceniowej wynoszącej 15 proc. od całkowitej kwoty oszczędności.

Jeżeli osoby, które nie osiągną wieku emerytalnego do 31 października 2022 roku, nie złożą deklaracji o chęci przejścia do ZUS, ich kapitał automatycznie trafi do IKE. Decyzja ta będzie ostateczna i jej wyniku nie będzie można zmienić w przyszłości. Należy więc dobrze przemyśleć, co dokładnie chcemy zrobić ze środkami.

Z OFE do ZUS - co wypełnić i gdzie wysłać? Deklaracje o przeniesieniu środków z OFE do ZUS można składać od 1 czerwca 2021 roku. Jej wzór został opracowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Skąd wziąć wzór? Wzór został o zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji i dostępny jest także na stronie ZUS.

TOK FM PREMIUM