Urlop okolicznościowy. Komu przysługuje i w jakich sytuacjach?
Urlop okolicznościowy. Komu przysługuje?
W życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje nie do przewidzenia. Od tego nie ma ucieczki. Dlatego właśnie potrzebne są rozwiązania systemowe, które pozwolą sobie z takimi sytuacjami radzić. Jednym z nich jest urlop okolicznościowy, czyli urlop na nagłe wypadki.
Komu przysługuje urlop okolicznościowy? Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. 1996 nr 60 poz. 281) urlop okolicznościowy przysługuje każdej osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę. Nie dotyczy to więc osób mających umowę zlecenie lub umowę o dzieło.
W jakich sytuacjach przysługuje urlop okolicznościowy? Są dwa warianty, a różnicuje je liczba dostępnych dni i powód urlopu. Pracownikowi przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego w przypadku:
- zgonu i pogrzebu małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
- ślubu pracownika;
- narodzin dziecka.
Z kolei 1 dzień urlopu okolicznościowego przysługuje w przypadku:
- ślubu dziecka pracownika
- zgonu i pogrzebu siostry, brata, teścia, teściowej, dziadka, babci, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką pracownika.
Czy urlop okolicznościowy jest płatny?
Urlop okolicznościowy przysługuje w szczególnych sytuacjach rodzinnych. Mimo że część z nich jest dla pracownika trudna i przykra, to należy poinformować pracodawcę o przyczynie nieobecności, dostarczając przy tym odpowiednie dokumenty. W celu poświadczenia można wykorzystać odpis skróconego aktu urodzenia dziecka, odpis aktu małżeństwa lub aktu zgonu.
Kolejną ważną kwestią jest to, czy urlop okolicznościowy jest płatny. Pracownik korzystający z urlopu okolicznościowego zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieobecności. Jego wysokość jest obliczana na tych samych zasadach, co w przypadku urlopu wypoczynkowego, przy czym jego składniki oblicza się z miesiąca, w którym był zwolniony od pracy. Jednocześnie pracownikowi nie należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop okolicznościowy.
-
Politycy nadużywający kłamstwa otrzymali "turbodoładowanie". "Pojawiła się możliwość oszukiwania społeczeństwa na masową skalę"
-
"Zwijała z ulic" polskich chłopców, by kopulowali dla III Rzeszy. Kim była Inge Viermetz?
-
PiS znów obniży wiek emerytalny? Ekspert: Tym nie da się już wygrać wyborów
-
Ulewy oraz burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenia dla kilku województw
-
Iga Świątek wygrała w finale wielkoszlemowego French Open. Pokonała Czeszkę Karolinę Muchovą
- "To przekażcie Putinowi". Zełenski o kontrofensywie: Wszyscy dowódcy nastawieni są pozytywnie
- Iga Świątek gra z Czeszką Karoliną Muchovą w finale French Open. Ma szansę na czwarty w karierze wielkoszlemowy tytuł
- Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. "Zapasów jedzenia pozostało na dwa dni, brakuje wody pitnej"
- Boris Johnson ustąpił z funkcji posła. Były premier Wielkiej Brytanii ogłosił "natychmiastową rezygnację"
- Tusk czy Morawiecki? Polacy wskazali, który z polityków byłby lepszym premierem [SONDAŻ]