Orlen przejmuje Lotos i PGNiG. Obajtek: Chcielibyśmy proces ten zamknąć w tym roku

- Model połączenia z Lotosem i PGNiG będzie opracowany do września - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapowiedział, że spółka nie ma w planach zwolnień grupowych w przejmowanych firmach.
Zobacz wideo

Spółka PGNiG poinformowała, że zawarto umowę ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Prezes Daniel Obajtek podkreślił, że przejęcia te będą miały charakter bezgotówkowy. Akcjonariusze spółek Grupy LOTOS i PGNiG - w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych Grupy LOTOS i PGNiG - obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN ORLEN.

Jak dodał Obajtek, Skarb Państwa będzie miał do 50 proc. udziałów w nowym podmiocie, co eliminuje potencjalne niebezpieczeństwa związane z tym, że państwo jest mniejszościowym udziałowcem Orlenu.

Obajtek zapowiedział, że model połączenia PKN Orlen powinien być gotowy do września, a cały proces fuzji ma się skończyć jeszcze w tym roku. Jak dodał, "będzie tam podział centrów kompetencyjnych". - Ta spółka musi być zdecydowanie bardziej mobilna, ta spółka musi mieć odpowiednią siłę inwestycyjną, prędkość inwestycyjną i ta spółka musi również ulec pewnym zmianom, ale również sam Orlen musi ulec pewnym zamianom organizacyjnym - stwierdził Obajtek.

Wejście Orlenu na rynek prasy

W grudniu ubiegłego roku polski gigant naftowy przejął największego gracza na rynku mediów regionalnych w Polsce. Grupa Polska Press posiada ponad 20 dzienników regionalnych, co czyni ją największym graczem na rynku mediów lokalnych w Polsce. PKN Orlen kupił wydawnictwo od niemieckiej Verlagsgruppe Passau.

Przejęcie zaakceptował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył tę decyzję, a sąd uznał jego zastrzeżenia i wstrzymał decyzję prezesa UOKiK odnośnie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen.

TOK FM PREMIUM