ZUS przyjrzy się samozatrudnionym. Przymiarka do "testu przedsiębiorcy"?

Prowadzący działalność gospodarczą zaraportują urzędnikom, jaki wykonują zawód. Prawnicy alarmują, że to przymiarka do "testu przedsiębiorcy" - pisze "Rzeczpospolita". Czyli do mechanizmu, który miałby wykazać, kto prowadzi prawdziwy biznes, a kto tylko to pozoruje, bo faktycznie pracuje na rzecz jednego pracodawcy i pracuje jak pracownik etatowy.
Zobacz wideo

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", od 16 maja zmieniają się druki zgłoszeniowe do ZUS, w których przedsiębiorcy mają podawać kod zawodu zatrudnionych u siebie etatowych pracowników czy zleceniobiorców. Z informacji, jakie „Rzeczpospolita” uzyskała w ZUS, wynika jednak, że informacje o wykonywanym zawodzie będą musiały podać także prawie dwa miliony prowadzących działalność gospodarczą.

Dodano, że ZUS tłumaczy nowy obowiązek potrzebami statystycznymi. - Informacja o wykonywanym zawodzie jest kluczowa przy prowadzeniu monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, analiz czy prognoz dotyczących rynku pracy i przemian struktury społecznej w Polsce – tłumaczy, cytowana przez "Rz", prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

- Ciekawe, czy ZUS nie zechce w ten sposób powrócić do weryfikacji samozatrudnionych według tzw. testu przedsiębiorcy – zastanawia się Agata Mierzwa, partner w kancelarii DZP.

W 2019 roku premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że nie zostanie wprowadzony test przedsiębiorcy.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM