Wiceminister kluczy po pytaniach o konkrety "Polskiego Ładu". "Wiem, że będzie sprawiedliwie"

Nie jest łatwo uzyskać konkretne odpowiedzi na pytania dotyczące obietnic z "Polskiego Ładu". Przekonał się o tym dziennikarz TOK FM, gdy pytał wiceminister Olgę Semeniuk m.in. o nowy sposób rozliczenia składki zdrowotnej. - Wiem, że będzie sprawiedliwie - stwierdziła wiceszefowa resortu rozwoju, pracy i technologii.
Zobacz wideo

W sobotę PiS zaprezentował swój program gospodarczy "Polski Ład". Wśród obietnic i pomysłów znalazły się też takie, które już wcześniej słyszeliśmy.

Tomasz Setta rozmowę z wiceminister Olgą Semeniuk zaczął od przypomnienia, że np. ulga dla Polaków wracających z zagranicy czy odbudowa Pałacu Saskiego, to żadne nowości. Bo oba pomysły już liderzy PiS nam prezentowali (odbudowę Pałacu Saskiego jako ostatni obiecywał prezydent Andrzej Duda).

Jego rozmówczyni nie zaczęła od powtarzanych obietnic. - "Polski Ład" to szeroka oferta i program. Dzięki konsekwentnej dyscyplinie finansowej w poprzednich latach rosły wpływy do budżetu z VAT, CIT i PIT. Te żelazne zasady doprowadzają do ładu społecznego. Dzięki temu mamy propozycję dla społeczeństwa w różnych segmentach - mówiła wiceszefowa resortu rozwoju i pracy. I kontynuowała w podobnym stylu: "Modernizujemy, zmieniamy, modyfikujemy. Teraz "Polski Ład" ma dwa główne obszary. Bezpieczniki, czyli programy dla rodzin, seniorów, niepełnosprawnych. A drugi to rozwiązania na czas postpandemiczny, np. w kontekście zabezpieczenia służby zdrowia".

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Skoro wiceminister sama wywołała temat systemu ochrony zdrowia, to dziennikarz TOK FM dopytywał, jak będzie wyglądał nowy sposób rozliczenia składki zdrowotnej. Bo żadnych szczegółów do tej pory nie ujawniono. 

- Wiem, że będzie sprawiedliwie – odparła Semeniuk. Jak stwierdziła, "nie może być tak, że przedsiębiorca zarabiający 30 tysięcy złotych miesięcznie płaci składkę zdrowotną rzędu 57 zł, a osoba otrzymująca najniższą krajową na umowie o pracę – ponad 200 zł".  – Chodzi nam o to, żeby Polska była sprawiedliwa. Trzeba zacząć od podatków i gospodarki. Uszczelnienie systemu podatkowego pokazało, że te środki mogą wpływać do budżetu i pomagać społeczeństwu – mówiła rozmówczyni Tomasza Setty.

Konkretnych odpowiedzi... brak

Dziennikarza ogólnikowe odpowiedzi Semeniuk nie zadowoliły. Próbował uzyskać od pani wiceminister konkretne informacje dotyczące rozwiązań z "Polskiego Ładu". Na przykład, jak rozliczać się będą przedsiębiorcy korzystają z karty podatkowej.

- Panie redaktorze, koncepcja i oferta zaproponowana w tym ponad 100-stronicowym dokumencie to dopiero wstęp, żeby przeprowadzić konsultacje społeczne. Jesteśmy w dialogu ze stronami. Mam nadzieję, że wyniki tych rozmów przełożone zostaną na konkretne projekty ustaw, które zostaną wdrożone na początku przyszłego roku (…) Jeżeli chodzi o konkretne rozwiązania, to trzeba poczekać na procedowanie w parlamencie i wynik konsultacji społecznych – odpowiedziała.

Wiceminister nie dała konkretnej odpowiedzi także na pytanie, czy przedsiębiorcy, którzy wykazywać będą zerowy dochód, będą odprowadzać składkę zdrowotną. – Mamy aktywnych 2,5 miliona firm. Na pewno pan redaktor miał okazję zapoznać się z tą częścią "Polskiego Ładu", która dotyczy dobrego klimatu dla firm. Tam mówimy między innymi o niskich podatkach dla mikro firm. Dla tych przedsiębiorstw szykujemy udogodnienia, mówimy też o uldze na automatyzację, o transformacji cyfrowej – chwaliła się wiceminister.

Setta przerwał tę wyliczankę i przypomniał, że pytał o składkę zdrowotną. - Mówię panu o pakiecie inwestycyjnym. O składce zdrowotnej już panu powiedziałam: chodzi o równe szanse dla wszystkich – odparła Semeniuk.

W Polsce brakuje pracowników?

Prowadzący Magazyn EKG wytknął też wiceminister pewną nieścisłość między zapisami Krajowego Planu Odbudowy i "Polskiego Ładu". W pierwszym dokumencie PiS twierdzi, że zasoby siły roboczej w Polsce się kurczą, a w drugim, że stworzonych zostanie pół miliona nowych miejsc pracy.

– Czas postpandemiczny pokazał modyfikację w różnych działach strategii przemysłowej. Mówimy o łańcuchach dostaw, zaangażowaniu eksportowym Polski na arenie zagranicznej. Chcemy zachęcać inwestorów konkretnymi rozwiązaniami, takimi jak estoński CIT. (…) W ministerstwie finansów tworzą się koncepcję zachęt dla Polaków, żeby wrócili do kraju i tutaj tworzyli zasób miejsc pracy. Cały czas na ten temat dyskutujemy – odpowiedziała ogólnie wiceminister Olga Semeniuk.

DOSTĘP PREMIUM