Orlen będzie inwestował w małe reaktory jądrowe. Obajtek zapewnia: To technologia bezpieczna

PKN Orlen i Synthos podpisały umowę ramową dotyczącą wdrażania technologii małych i mikro reaktorów jądrowych. Planują powołanie spółki celowej - poinformował we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Zobacz wideo

- Podpisaliśmy umowę ramową o współpracy w zakresie energetyki zeroemisyjnej pomiędzy PKN Orlen a Synthosem SA. Dotyczy ona rozwoju i wdrażania technologii zeroemisyjnej, technologii jądrowej małych i mikro reaktorów atomowych - powiedział we wtorek na konferencji Obajtek.

Jak dodał, "umowa zakłada, że w ciągu trzech miesięcy opracowane zostaną szczegółowe warunki współpracy". Szef Orlenu poinformował też, że jednym z elementów umowy jest utworzenie spółki celowej w tym zakresie. Zapewnił też, że "inwestycje w małe reaktory nie stoją w sprzeczności z programem energetyki jądrowej państwa". Przekonywał, iż jest to "technologia bezpieczna, kopiowana, która w żadnym wypadku nie ogranicza budowy w Polsce dużego atomu". - Idziemy dwutorowo; my jako Orlen będziemy inwestować w technologię SMR-owa, ale nie jest to sprzeczne z technologią i z inwestycjami państwa polskiego również w duży atom - powiedział Obajtek.

Będzie nowa spółka

- W ramach współpracy z PKN Orlen m.in. ws. mikro i małych reaktorów jądrowych powstanie spółka Orlen Synthos Green Energy - poinformował z kolei prezes Synthosa Zbigniew Warmuz. Podkreślił, że otwiera się przed nim nowa karta współpracy z płockim koncernem - tym razem współpracy energetycznej. Jak wyjaśnił, dotyczyć ona będzie nie tylko mikro i małych reaktorów jądrowych, ale również offshore, czyli morskiej energetyki wiatrowej.

Poinformował, że spółka, która będzie się tym zajmować, będzie nazywać się Orlen Synthos Green Energy.

Warmuz dodał, że SMR-y (Small Modular Reactor - PAP) mimo tego, iż projekt budzi kontrowersje, to istnieją od wielu lat i są sprawdzoną technologią, szczególnie w wojsku. Przypomniał, że w mikro i małe reaktory atomowe inwestuje Kanada, USA, Wielka Brytania, Czechy, Estonia oraz Rumunia.

Prezes Synthosa powiedział, że w jego ocenie nowe technologie jądrowe "diametralnie mogą zmienić obraz przemysłu w Polsce" m.in. z punktu widzenia koniecznej dekarbonizacji.

TOK FM PREMIUM