W niedzielę sklepy będą otwarte. Przed nami już tylko trzy niedziele handlowe

W niedzielę, 29 sierpnia, sklepy będą otwarte. To piąta handlowa niedziela w tym roku. W sklepach nadal obowiązuje noszenie maseczek i nowy limit osób - 1 osoba na 10 mkw.
Zobacz wideo

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku. W tym roku sklepy będą jeszcze otwarte w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pras± ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

We wszystkich otwartych placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.

We wszystkie niedziele będzie jednak otwarta kolejna sieć

Lidl Polska dołącza do sklepów otwartych w niedzielę.  Od 5 września w związku z rozwojem usług pocztowych część sklepów tej sieci będzie czynna także w niedziele niehandlowe. Oprócz standardowych zakupów, klienci będą mogli w wybranych placówkach odebrać także przesyłki. Zapewni to współpraca z Pointback i DHL. Na podobny krok zdecydowała się niedawno Biedronka. Od dawna na takich zasadach w niedziele działała sieć Żabka, nic dziwnego że konkurencja nie chciała pozostać w tyle. Wygląda na to, że zakaz handlu w niedziele - przynajmniej jeśli chodzi o sklepy z żywnością - staje się coraz bardziej fikcją. 

DOSTĘP PREMIUM