Składka na NFZ niższa niż planowano? Nieoficjalnie: Jutro zmiany w "Polskim Ładzie"

Najprawdopodobniej jutro premier Morawiecki ogłosi zmiany w projekcie "Polskiego Ładu" - ustalił RMF FM. Rząd ma złagodzić stanowisko w sprawie przedsiębiorców, dla których składka zdrowotna będzie niższa, niż zakładano.
Zobacz wideo

Doniesienia o planowanych zmianach w założeniach "Polskiego Ładu" pojawiają się od pewnego czasu - chodzi przede wszystkim o rozwiązania dotyczące przedsiębiorców. W poniedziałek "Rzeczpospolita" poinformowała, że rząd zdecydował się na jednorazową podwyżkę realnie płaconej składki zdrowotnej do 4,8 proc.", ale przy tym ma zostać wprowadzony nowy podatek przychodowy. 

"Do ostatniej chwili będą się jednak ważyły losy, czy będzie on dobrowolny dla wszystkich i wyniesie 0,4 proc. przychodów z licznymi ulgami i odliczeniami, czy też 1 proc. dla przedsiębiorców z przychodami powyżej 50 mln euro i będzie obowiązkowo płacony, jeśli naliczony przez firmę CIT będzie niższy od 1 proc. jej przychodów w Polsce" - informowała "Rzeczpospolita". 

Teraz informacje te potwierdzili dziennikarze RMF FM. Jak podaje stacja, w projekcie rządowym składka wynosi "niecałe 5 proc.". "Zmiana ta oznacza, że na przykład samozatrudniony rozliczający się liniowo, zarabiający - 5 tys. zł miesięcznie na rękę - straci miesięcznie nie 500, a 200 zł" - wylicza RMF.

Jak informuje, jutro zmiany ma ogłosić premier. 

Przeciwko pomysłowi podwyżki składki zdrowotnej, który znalazł się w sztandarowym programie PiS-u, protestowali przede wszystkim osoby, dla których oznaczać ona będzie spadek dochodów. To przedsiębiorcy oraz lekarze, którzy zatrudnieni są na kontraktach.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM