Strajk w ZUS? Chcą podwyżek o 60 proc. "Posłowie sobie przyznali. My jesteśmy gorsi?"

- Jeżeli posłowie stwierdzają, że przy pensji rzędu 11 tysięcy złotych mogą być podatni na korupcję i z tego względu podwyższają sobie wynagrodzenia, to dlaczego pracownik ZUS, zarabiający 2,5 tysiąca złotych na rękę, takiej korupcji już nie może podlegać? - pytała w TOK FM Ilona Garczyńska, przedstawicielka związków zawodowych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz wideo

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od dawna mówią o rosnącej frustracji, wypaleniu zawodowym i niskich zarobkach. W zakładzie trwa spór zbiorowy związkowców i związkowczyń z pracodawcą. Jak mówiła w TOK FM Ilona Garczyńska ze Związkowej Alternatywy - główne postulaty to podwyżka wynagrodzeń dla pracowników i powrót do dodatku stażowego. 

Strajk w ZUS? Pracownicy chcą podwyżek

Pracownicy ZUS apelują o wzrost wynagrodzenia o 60 procent. - Dopiero co posłowie sobie przyznali podwyżki o 60 procent. Czy my jesteśmy od nich gorsi? - pytała Garczyńska. - Jeżeli posłowie stwierdzają, że przy pensji rzędu 11 tysięcy złotych mogą być podatni na korupcję i z tego względu podwyższają sobie wynagrodzenia, to dlaczego pracownik ZUS - zarabiający 2,5 tysiąca złotych na rękę - takiej korupcji już nie może podlegać? - dodała.

Szefowa Związkowej Alternatywy podkreślała też, że dodatek stażowy kilka lat temu był, ale został "wciągnięty w pensje", a te z kolei "są od lat zamrożone". Dodatku zatem w zasadzie w ogóle nie ma. Mimo że - jak wyjaśniała dalej Garczyńska - środki na fundusz wynagrodzeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rosną. - Wzrasta pula na podwyżki, ale nie ma zapisu, zgodnie z którym każdy pracownik ma taką podwyżkę dostać. W efekcie przeważnie jest tak, że podwyżki dostają ciągle te same osoby albo dostają osoby na wysokich stanowiskach. Szarzy pracownicy nie dostają nic albo są to podwyżki rzędu 40 zł brutto - przekonywała rozmówczyni Agnieszki Lichnerowicz.

O ile Związkowa Alternatywa do sporu zbiorowego w zakładzie dołączyła niedawno, o tyle Związek Zawodowy Pracowników ZUS jest w nim od kilku tygodni. Jego przedstawicielka Beata Wójcik w TOK FM mówiła, że rokowania z pracodawcą trwają. - Zgłosiliśmy żądania. Pracodawca ich nie zrealizował. Teraz prowadzimy rozmowy - powiedziała. Jak podała, ostatnie spotkanie odbyło się wczoraj (w poniedziałek). Omawiano na nim m.in. kwestie związane z nadliczbowymi godzinami i wyliczaniem średniego wynagrodzenia pracowników zakładu. 

Wójcik wyjaśniała, że pracodawca do publicznej wiadomości podaje informacje, że średnie wynagrodzenie w ZUS wynosi 5800 złotych, co - jak mówiła - "jest nie fair w stosunku do pracowników". - Bo w jego skład wliczane są również nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne, (...) które dostaje się po zakończeniu stosunku pracy - zaznaczała. 

- Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to pracodawca przekonuje, że od 2015 do 2020 roku wzrosły one o 37 procent, ale wynagrodzenie minimalne w tym samym czasie wzrosło o 60 procent - mówiła dalej Beata Wójcik. 

Brak młodych w ZUS

Szefowa Związku Zawodowego Pracowników ZUS na antenie TOK FM zwracała uwagę na dwie kwestie, które - jak mówiła - są wyjątkowo niepokojące. Pierwsza to brak młodych pracowników. - Młodzi pracownicy zatrudniają się w ZUS i liczą na to, że w momencie, gdy skończy im się umowa na czas określony czy czas próbny, to otrzymają wyższe wynagrodzenie. Niestety tak nie jest - powiedziała. Druga ważna rzecz to wspomniany już brak dodatku stażowego.

- Skończył się okres, kiedy prezesem ZUS był pan prof. [Lesław] Gajek, którego załoga wspominała z ogromnym sentymentem. Była wtedy nakładana ogromna liczba zadań, ale była za te zadania rekompensata. Obecnie państwo doskonale wiedzą, że zostały nałożone dodatkowe zadania wynikające chociażby z sytuacji pandemicznej, ale pracownicy za to nie otrzymali dodatkowych środków - powiedziała Wójcik.

Przedstawicielki związków zawodowych przyznały, że liczą na to, iż pieniądze na podwyżki dla pracowników ZUS się znajdą i "wszystko się dobrze skończy". Jeśli nie, to - jak mówiły - strajk jest bardzo prawdopodobny. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM