Stopy procentowe w górę. Jest decyzja. "RPP zaniepokoiła się nakręceniem spirali płacowo-cenowej"

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu podwyższyła referencyjną stopę procentowe NBP do 0,50 proc. z 0,10 proc. w skali rocznej - podano po posiedzeniu RPP.
Zobacz wideo

Zgodnie z komunikatem Narodowego Banku Polskiego stopa lombardowa została podniesiona do 1,00 proc. z 0,50 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa została pozostawiona bez zmian i wynosi 0,00 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli podniesiona została do 0,51 proc. z 0,11 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli do 0,52 proc. z 0,12 proc. w skali rocznej.

Wcześniej niż zakładano

Jak zaznacza w rozmowie z TOK FM główny ekonomista banku ING Rafał Benecki - decyzja o podwyżce zapadła o miesiąc wcześniej niż wynikało z wcześniejszych przypuszczeń ekspertów. - Dotychczas słyszeliśmy o listopadzie. Ta decyzja ma wymiar informacyjny. Pokazuje, że RPP bardzo mocno zaniepokoiła się nakręceniem spirali płacowo-cenowej. Dlatego wybrała wcześniejszy moment podwyżki - mówił Benecki. 

Ekspert dodaje, że - symboliczna jak na razie podwyżka - nie wpłynie znacząco na rosnące ceny i sytuacje kredytobiorców. - I tak jest nieco mniejsza, niż wyceniały to rynki finansowe. Jej przełożenie na inflacje bieżącą będzie niewielkie. Ma duże znaczenie komunikacyjne, pokazuje, że bank centralny wciąż chce realizować cel inflacyjny - podkreśla ekonomista. 

Polska jest jednym z ostatnich krajów w regionie, które zdecydowały się na podwyżkę stóp procentowych. Wcześniej tego typu decyzje podjęły między innymi banki centralne Czech i Węgier.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM