Inflacja ciągle rośnie. 7 proc. do końca roku? Jeszcze pół roku temu była to rzecz niewyobrażalna

Ups! Inflacja we wrześniu jeszcze wyższa niż szacował Główny Urząd Statystyczny. Ceny wzrosły w minionym miesiącu o 5,9 proc. - to nowy rekord. Obecnie w Polsce mamy inflację najwyższą od ponad 20 lat. Ekonomiści są zgodni: do końca roku wzrost cen przekroczy 6 proc., w najbliższym czasie sięgnie 7 proc. Jeszcze pół roku temu była to rzecz niewyobrażalna.
Zobacz wideo

Ceny wzrosły w minionym miesiącu o 5,9 proc. Żywność podrożała o 4,2 proc. - w tym pieczywo o ponad 7 proc., warzywa o ponad 10 proc., mięso drobiowe o 17,5 proc.

Podrożały wszystkie nośniki energii, w tym najbardziej benzyna, która była we wrześniu droższa o około 28 proc., prąd o 9,5 proc., w podobnej skali podrożał gaz. Wzrosły też ceny usług w tym usługi medyczne o niecałe 6 proc.

Warto przypomnieć, że jeszcze w lutym inflacja nie przekraczała 2,5 proc., a GUS już drugi raz z rzędu po dokładnym przeliczeniu danych podnosi swoje szacunki wzrostu cen.

Stopy procentowe pójdą w górę?

Przy okazji najnowszych danych na temat rosnącej inflacji warto zwrócić uwagę na stopy procentowe. Zdaniem analityków w obecnej sytuacji podniesienie stóp procentowych o 0,4 pkt. procentowego, o czym postanowiła 6 października Rada Polityki Pieniężnej, stanowczo nie wystarczy.

"40pb podwyżki to zdecydowanie nie jest ucieczka do przodu, docelowa stopa około 2%" - napisał  na Twitterze zespół analityczny ING Bank Śląski.

O niebezpieczeństwie szybkiego wzrostu inflacji do poziomu 7 proc. piszą też na Twitterze ekonomiści z mBanku.

Rządowy Polski Instytut Ekonomiczny wieszczy wiosenną drożyznę, bo "na dynamikę cen żywności (...) wpłyną wyższe koszty nawozów, spowodowane skokowym wzrostem cen gazu ziemnego". Drożeć będą przede wszystkim owoce i warzywa. Na wysokim poziomie utrzymają się ceny zbóż, co przełoży się na koszt pasz i z czasem doprowadzi do wzrostu cen mięsa.

DOSTĘP PREMIUM