Są nowe dane na temat inflacji. GUS potwierdził swoje szacunki

W październiku ceny w Polsce rosły w tempie 6,8 proc. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Tym samym GUS potwierdził swoją wcześniejszą prognozę.
Zobacz wideo

Według szybkiego szacunku, który GUS podał pod koniec października, inflacja w minionym miesiącu wyniosła 6,8 proc. W poniedziałek GUS opublikował dokładniejsze dane o inflacji w październiku. Potwierdził swoje szacunki. 

Kiedy padnie kolejny rekord?

Nic nie zapowiada zmiany tego trendu. Przeciwnie, sam prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński mówił ostatnio, że szczyt inflacji może nastąpić w styczniu.

W czwartek Komisja Europejska w opublikowanych prognozach szacowała, że inflacja w Polsce osiągnie w 2021 r. 5,0 proc., a w 2022 roku - 5,2 proc. W 2023 r. spowolni zaś do 2,6 proc. Jeszcze w lipcu unijni urzędnicy szacowali, że inflacja w Polsce w tym roku wyniesie 4,2 proc., a w przyszłym spadnie do 3,1 proc.

"Przewiduje się utrzymanie silnej dynamiki cen w pozostałej części 2021 oraz w 2022 r., głównie w wyniku wzrostu cen energii i jednostkowych kosztów pracy, które wywierają presję na wzrost cen usług. Ponadto oczekuje się, że ceny żywności wzrosną częściowo z powodu rosnących cen energii, które przekładają się na ceny produkcji rolnej. Oczekuje się zatem, że inflacja HICP osiągnie 5,0 proc. w 2021 r. i przyspieszy do 5,2 proc. w 2022 r." - podała w czwartek Komisja Europejska. 

TOK FM PREMIUM