Polski Ład. Jak przygotować swoją firmę do zmian w 2022? [we współpracy z partnerem]

Polski Ład to pakiet zmian do wielu ustaw, w tym również podatkowych, co oznacza konieczność przystosowania się polskich przedsiębiorców do nowej rzeczywistości. Mimo że zmiany zaczną obowiązywać już od stycznia 2022, w mediach krążą informacje, że przedsiębiorcy nie są na nie gotowi. Zapytaliśmy ekspertów, na czym polegają zmiany, kogo najbardziej dotyczą i co oznaczają zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Pracownik i Pracodawca - co musisz wiedzieć?

Polski Ład to przepisy, które wpłyną na stałe na rzeczywistość ekonomiczną zarówno pracodawcy, jak i pracowników wszystkich przedsiębiorstw. Dotyczą ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianach w podatkach dochodowych od osób fizycznych, od osób prawnych a także niektórych innych ustaw, które wejdą w życie z nowym 2022 rokiem. Na początku zmiany budziły duże wątpliwości spowodowane licznymi niedociągnięciami i niejasnościami, dlatego 16 listopada została podpisana nowelizacja ustawy. Teraz już otwarcie możemy mówić o zmianach, które będą dotyczyć wszystkich Polaków.

Zanim zaczniemy liczyć, ile możemy zyskać, a ile stracić, przyjrzyjmy się najważniejszym przepisom, które wprowadzi zmiana ustawy. Część z nich może być odczuwalna dla przedsiębiorców:

  • Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona z 8 do 30 tysięcy złotych w skali roku
  • Nie będzie możliwości odliczenia składek zdrowotnych, których wysokość będzie zależna od formy opodatkowania przedsiębiorstwa
  • II próg podatkowy zostanie zwiększony do 120 tysięcy złotych
  • Dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym oraz ryczałtem zostanie ustanowiony nowy sposób rozliczania składki zdrowotnej.
  • Dla niektórych przedsiębiorców zostanie wprowadzona niższa stawka ryczałtu
  • Powoli będzie wdrażany system likwidowania karty podatkowej.
  • Co to oznacza w praktyce?
  • Kwota wolna od podatku: co się zmieni?

Przed zmianami kwota wolna od podatku wynosiła 8 tysięcy. Polski Ład zakłada zmianę i podwyższa kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy. Kwota zmniejszająca podatek będzie równa 5 100 zł rocznie i będzie miała charakter stały. Mięsiecznie kwota zmniejszajaca wyniesie 425 zł.

Posłuchaj, co oznacza podwyższenie kwoty wolnej od podatku:

 

Wynagrodzenia – kto zyska, kto straci

Kolejną ważną kwestią związaną ze zmianami w ramach programu Polski Ład, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, są wynagrodzenia. Te zmiany dotyczą zarówno pracowników etatowych, jak i osób pracujących na podstawie umowy zlecenia.

Tutaj zmieni się wiele, a najwięcej zyskają ci, którzy do tej pory zarabiali najmniej. Osoby zarabiające minimalną pensje zaoszczędzą rocznie ok. 1900 zł natomiast ktoś, kto zarabia 5 tysięcy miesięcznie, będzie mógł zaoszczędzić ok. 550 złotych w skali roku.

Jednak osoby z najwyższymi zarobkami sięgającymi powyżej 15 tysięcy brutto rocznie stracą nawet do kilku tysięcy złotych.

Posłuchaj, co się zmieni w naliczeniach wypłaty pracownika i zleceniobiorcy:

 

Jednolity Plik Kontrolny: jakie zmiany od 2022

Kolejnym ważnym elementem w ramach programu Polski Ład jest Jednolity Plik Kontrolny, który został wprowadzony w 2015 roku, aby uszczelnić polski system podatkowy. Pierwotnie dotyczył on wyłącznie dużych przedsiębiorstw, natomiast od 2017 roku stopniowo zaczął obejmować także średnie, małe i mikrofirmy.

Według art.193a Ordynacji podatkowej przez Jednolity Plik Kontrolny należy rozumieć księgi i dowody księgowe prowadzone przy pomocy programów komputerowych, które należy przekazywać w odpowiednim formacie do organu podatkowego.

Posłuchaj, jak funkcjonowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego zmieniło się na przestrzeni lat? Jakie zmiany czekają nas od roku 2022?

 

Wyzwanie dla producentów programów do księgowania

Zmiany, które pojawią się w styczniu 2022r. w ramach programu Polski Ład dotyczą także producentów oprogramowania dla m.in. księgowych, którzy będą musieli wyliczać wynagrodzenia, ulgi podatkowe i inne składki na nowych zasadach.

Warto wiedzieć, iż będzie to największa zmiana legislacyjna w kwestii płac od 1989 roku, czyli od ponad trzydziestu lat. Wówczas te rewolucyjne zmiany związane były z naszą transformacją ustrojowo-gospodarczą.

Od stycznia 2022 roku osoby wdrażające nowe systemy będą miały pełne ręce roboty. Zarówno księgowi, jak i informatycy będą musieli nauczyć się tych wszystkich zmian i wdrożyć je do codziennej pracy. Zwłaszcza, że przedsiębiorcy liczą na ich kompetencje i fachowość.

Posłuchaj, w jaki sposób producenci systemów informatycznych przygotowują swoje rozwiązania pod kątem dostosowania do zmian w przepisach? 

 

Trudno dziś sobie wyobrazić pracę w księgowości czy w dziale płac bez rozbudowanych systemów informatycznych i związanego z nimi oprogramowania, w którym zmiany w przepisach wprowadza się niemal automatycznie.

Posłuchaj, w jaki sposób systemy informatyczne pomagają polskim przedsiębiorcom w dostosowaniu się do zmian przepisów prawa wchodzących w roku 2022?

 

Polski Ład na pewno na pierwszy rzut oka może niepokoić i spędzać sen z oczu przedsiębiorcom pod kątem zmian w systemach płacowych i podatkowych. Nadchodzące zmiany z pewnością mogą przysporzyć wielu kłopotów, o ile dana firma czy przedsiębiorstwo nie będzie mieć wsparcia ze strony aktualnego oprogramowania komputerowego i zespołu gruntownie zorientowanego w przepisach.

Zmiany, które czekają nas od stycznia 2022 roku, faktycznie są ogromne, ale warto też pamiętać, że firmy specjalizujące się w tworzeniu programów dla księgowości intensywnie pracują, aby od nowego roku ułatwić pracę przedsiębiorcom i zdjąć z nich ciężar zapoznawania się z gąszczem zmian, jakie nas czekają.

Jednym z takich fachowych systemów informatycznych jest enova365, czyli oprogramowanie ERP w chmurze dedykowane księgowym, specjalistom ds.kadr i płac, HR i szeroko pojętemu biznesowi.

Najważniejszą cechą wyróżniającą system enova365 jest absolutna zgodność z aktualnymi przepisami polskiego prawa. Przepisy są aktualizowane i dostosowywane do polskich przepisów na bieżąco, dzięki czemu użytkownik oprogramowania nie musi się martwić o aktualny stan prawny.

Klienci enova365 już od 15 grudnia będą pracować z systemem, który będzie uwzględniał zmiany dotyczące Polskiego Ładu. Oprogramowanie ma zaplanowane z gory szereg aktualizacji związane z Polskim Ładem, które wyprzedzą ważne terminy podatkowe i księgowe dla przedsiębiorców.

Producentem enova365 jest krakowska firma Soneta sp. z o.o. skupiająca w swoim zespole nie tylko programistów, ale też najbardziej doświadczonych specjalistów do spraw księgowości, płac oraz finansów. Z programu korzystają takie firmy jak m.in. Deloitte, PWC czy Thornton.

enova365 w nadchodzącym roku będzie obchodzić swoje dwudzieste urodziny. W ciągu tego długiego czasu była świadkiem niejednej rewolucji podatkowej. Choćby Tarczy Antykryzysowej na początku pandemii koronawirusa, kiedy to program był aktualizowany pod kątem przepisów nawet kilkanaście razy w miesiącu.

DOSTĘP PREMIUM