RMF FM: Zerowy VAT na żywność praktycznie od zaraz. Jest nieformalna zgoda KE

Zerowa stawka VAT na żywność praktycznie od zaraz. Jest nieformalna zgoda KE - ustaliła dziennikarka RMF FM w Brukseli.
Zobacz wideo

Jeszcze podczas weekendu źródła w KE przekazały dziennikarce RMF FM, że "zerowa stawka VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy VAT". Problem w tym, że nowa dyrektywa wejdzie w życie pod koniec pierwszej połowy przyszłego roku, a aktualna dyrektywa nie zezwala na zerową stawkę VAT na żywność.

Polskie władze zabiegały natomiast o zerową stawkę przed wejściem nowego unijnego prawa, czyli de facto od zaraz. Teraz już wiadomo, że KE nie będzie się sprzeciwiać, gdy polskie władze wprowadzą zerowy VAT na żywność już w najbliższych tygodniach.

Tańsza żywność od 1 lutego?

Spodziewam się, że od 1 lutego VAT na żywność będzie zerowy - powiedział w ¶rodę minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc.

- To nie jest jeszcze oficjalna wiadomość, ale mamy takie informacje, że KE przychyli się do prośby premiera Mateusza Morawickiego w tej sprawie - powiedział Kościński w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Jak tłumaczył, zerowa stawka VAT może wejść w życie od 1 lutego, bo trzeba czasu na przerejestrowanie kas fiskalnych. Obecne unijne przepisy dotyczące VAT uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na zerową stawkę VAT na żywność. Dyrektywa VAT zezwala jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc.

Zerowa stawka VAT na żywność

Złożyliśmy do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na obniżenie VAT na żywość do 0 proc. Jeśli Komisja się przychyli, to wprowadzimy zerowy VAT na żywność - powiedział na początku grudnia w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Przypomnijmy, premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji pakietu antyinflacyjnego w listopadzie stwierdził, że rząd chciał obniżyć VAT na żywność do zera, ale Komisja Europejska się na to nie zgodziła. Urzędnik KE miał oświadczyć, że nasz kraj o taką zgodę nigdy nie wystąpił

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM