Rozliczenie PIT-11 za 2021 rok. Co zrobić, gdy nie wysłało się PITu w terminie?
PIT-11 za 2021 r. Do kiedy pracodawca musi wystawić pit? Upomnij się, jeśli jeszcze go nie masz
Każdy płatnik (pracodawca), który zatrudniał w poprzednim roku pracownika, ma obowiązek dostarczyć mu PIT-11 do końca lutego następnego roku. Dotyczy to zarówno umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło. Dlatego w 2022 roku rozliczamy PIT-11 za 2021r. Deklarację sporządza się w trzech kopiach:
- dla pracodawcy (czyli w przypadku wystawiającego dokument - dla siebie), w celu prowadzenia dokumentacji kadrowo-księgowej;
- dla pracownika;
- dla Urzędu Skarbowego właściwego miejscu zamieszkania pracownika.
Podatnicy często pytają, do kiedy pracodawca musi wystawić PIT? Termin jest inny dla pracownika, a inny dla Urzędu Skarbowego. Pracownik musi otrzymać PIT-11 nie później niż do końca lutego, natomiast do Urzędu Skarbowego musi on trafić do końca stycznia.
Formularz PIT-11 służy podatnikowi (pracownikowi, zleceniobiorcy) do corocznych rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Na podstawie otrzymanego druku pracownik wypełnia swój roczny PIT z tytułu podatku dochodowego. Najczęściej jest to PIT-37. Deklaracja ta dotyczy przychodów opodatkowanych według skali podatkowej (17% i 32%). Przychodów zwolnionych z opodatkowania nie wykazuje się w rozliczeniu PIT-37.
Jak rozliczyć PIT-11 za 2021? Wysłanie PITu po terminie
W 2022 roku płatnicy mają obowiązek wysyłać druki PIT wyłącznie w formie elektronicznej. Te fizyczne, zaniesione do urzędu nie będą przyjmowane. Druk PIT-11 należy złożyć najpóźniej do poniedziałku 31 stycznia 2022. Należy pamiętać o dotrzymaniu tego terminu, ponieważ wysyłka PIT-11 po 31 stycznia jest traktowana jako wykroczenie skarbowe. Grozi za nie kara grzywny.
Jak rozliczyć PIT-11 w 2021 roku? Wszystko, co potrzebne, znajduje się w e-Urzędzie Skarbowym. Po zalogowaniu się, płatnik ma dostęp do swoich danych i usługi Twój e-PIT. Nie dotyczy to jednak przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. Do e-Urzędu Skarbowego można się zalogować na trzy sposoby:
- przez login.gov.pl, czyli profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną;
- danymi podatkowymi, czyli z użyciem PESEL lub NIP i kwotą przychodów;
- przez aplikację mObywatel.
Czasem jednak zdarzają się nieprzewidziane zawirowania, przez które płatnik nie dotrzyma wyznaczonego terminu. Wówczas pozostaje wysłanie PITu po terminie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przekazać druk do Urzędu Skarbowego. Przy okazji warto zaznaczyć, że istnieje wyjątek od powyższej zasady i jest nim IFT-1R, który nadal może zostać sporządzony do końca lutego i w tym terminie wysłany do Urzędu Skarbowego. IFT-1R to informacja o wysokości dochodu uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania.
Rozliczenie drogą elektroniczną, czyli e-PITy
Obecnie PITy rozlicza się wyłącznie drogą elektroniczną, a więc płatnik zmuszony jest wysyłać druki przez internet. Jak to wygląda? Druki są podpisywane kwalifikowanym podpisem (e-podpisem) lub, gdy płatnik jest osobą fizyczną, poprzez podpis danymi uwierzytelniającymi.
Od 1 grudnia 2021 r. drogą elektroniczną można wysłać:
- informację PIT-11 za rok 2021 - tylko w wersji 27;
- informację PIT-40A/11A za rok 2021 - tylko w wersji 20.
Celem tego rozwiązania jest zapobieganie przesyłaniu elektronicznego PITu na wcześniejszych i nieobowiązujących formularzach, które nie uwzględniają wprowadzonych zmian. Interaktywne formularze są dostępne na stronie podatki.gov.pl w zakładce Formularze elektroniczne dla płatników.
DOSTĘP PREMIUM
- "Ruscy owinęli dziecku głowę streczem i je udusili". Polak opowiada o walce i pomocy Ukrainie
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
- Do trzęsień ziemi można się przystosować. "W Turcji widziałem budynki 'murowane' z pustych puszek"
- Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińscy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
- Polscy strażacy wylądowali w Gaziantep w Turcji. "Jesteśmy gotowi, by natychmiast przystąpić do działań"
- "Na jego oczach zawaliło się 25 budynków. Zginęła jego rodzina". Katastrofalna sytuacja w Syrii
- KRRiT na wojnie z TVN24. Mieszkowski o Świrskim: PiS-owski talib. Prowadzi nagonkę na wolne media
- Kalisz broni Baniaka i krytykuje "PiS-owską prokuraturę". "To sprawa polityczna"
- Blamaż opartej na kłamstwach propagandy polskiego rządu: dane z Chorwacji nie pozostawiają wątpliwości