Lewicka cytuje Morawieckiego o inflacji. Ekspert załamuje ręce: Może rząd liczy na jakiś cud
W styczniu inflacja w Polsce wyniosła rekordowe 9,2 procent - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,9 procent. Więcej trzeba było płacić m.in. za żywność. - Tylko w skali miesiąca przyszło nam zapłacić w sklepach o 2,6 proc. więcej niż w grudniu - mówił w TOK FM Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan.
Karolina Lewicka przytoczyła w "Wywiadzie Politycznym" w TOK FM wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego z wywiadu w tygodniku "Sieci". "Im bardziej wierzymy, że inflacja będzie istniała tym dłużej będzie trwała. Im bardziej wierzymy, że będzie wyższa, tym bardziej taka będzie. Dlatego trzeba było mocno i zdecydowanie przeciąć ten sposób myślenia poprzez wpłynięcie na ceny paliw i żywności. Dlatego obniżyliśmy zdecydowanie ceny paliw i żywności poprzez redukcję VAT-u i innych podatków. Eksperci mówią, że to już przekłada się na ścięcie szczytu inflacyjnego o 2 - 2,5 punkty procentowe. To bardzo poważny sukces w walce z inflacją" - stwierdził premier.
Zdaniem Janusza Jankowiaka, ekonomisty Polskiej Rady Biznesu, takie oceny premiera Mateusza Morawieckiego mogą wywoływać łzy ze śmiechu, podobnie jak cyklicznej konferencje Adama Glapińskiego, szefa Narodowego Banku Polskiego, na temat podnoszenia stóp procentowych. - Dobrze, że mam chusteczki teraz przy sobie - żartował ekspert. Jednocześnie ocenił, że walka rządu z inflacja jest tylko pozorna. - Tak naprawdę, to po prostu przepychają tę inflację kolanem na następne okresy, bo liczą, że coś się zdarzy, poprawi. Może jakiś cud, a może jakiś Mesjasz przyjdzie? - ironizował gość TOK FM.
Wskazywał, że rząd może przedłużyć rozwiązania z tarczy antyinflacyjnej do końca roku (obecnie mają obowiązywać do lipca), ale to nie zatrzyma katastrofy inflacyjnej, która może nadejść w 2023 roku. - Bo co się ma zdarzyć. Jeżeli bank centralny będzie podnosił stopy procentowe, to wtedy jedyną nadzieją rządu będzie to, że przywracając pierwotną wysokość podatków, będzie miał więcej pieniędzy w budżecie. Ale to będzie jednocześnie oznaczało, że mniej pieniędzy dostaną ludzie, podatnicy. A skoro tak, będzie wyższa inflacja i wolniejszy wzrost gospodarczy - ocenił ekspert Polskiej Rady Biznesu.
Także inni eksperci prognozują, że inflacja nie powiedziała jeszcze w Polsce ostatniego słowa. Zdaniem Marcina Klucznika z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w lutym prawdopodobnie obniży się do okolic siedmiu procent. Tempo wzrostu cen pozostanie jednak wysokie. - Inflacja powróci w okolice 9 proc. prawdopodobnie już w maju - prognozował w TOK FM Klucznik.
"Równie dobrze NBP mógłby kierować prezenter pogody"
Nie tylko wypowiedzi premiera Morawieckiego na temat inflacji wzbudzają obecnie śmiech polityków i ekspertów. Komentatorzy przypomnieli na Twitterze chociażby zapewnienia prezesa NBP Adama Glapińskiego oraz wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina odnośnie braku obaw związanych ze wzrostem inflacji.
"Inflacja w styczniu 9.2 proc. Rok temu prezes NBP twierdził, że Polsce nie grozi wybuch inflacji. Pół roku temu Glapiński zapewniał, że inflacja nie ma negatywnego wpływu na portfele Polaków. Równie dobrze NBP mógłby kierować prezenter pogody" - napisał na Twitterze były premier Leszek Miller.
Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk przypomniał zaś wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina z listopada 2021 r., w której minister zapewniał, że "spadek inflacji na początku 2022 roku będzie bardzo wyraźny". "'SASINIĆ' oznacza planowanie osiągnięcia sukcesu z dobrym wynikiem, a zamiast tego zaliczyć klapę, wpadkę lub zrobić coś byle jak" - ironizował poseł KO.
Inflacja. Rekordowe podwyżki cen w 2021 roku
Już od kilku miesięcy ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosną w rekordowym od 20 lat tempie. Tak wysokiej inflacji - jak w 2021 roku - nie było w Polsce od 20 lat. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za grudzień 2021 inflacja wyniosła 8,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z listopadem 2021 - wzrosła o 0,9 proc. W górę poszły przede wszystkim ceny żywności, energii elektrycznej oraz paliw. Polska, ze swoim tempem wzrostu cen, zajęła niechlubne trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem wysokości wskaźnika HICP.
Niektórzy ekonomiści prognozowali, że inflacja może osiągnąć w 2022 roku wynik dwucyfrowy. Jak mówił w TOK FM były premier i były szef NBP prof. Marek Belka takiej inflacji nie można bezpiecznie trzymać pod kontrolą, bo "gdy już urwie się z łańcucha, potem strasznie trudno ją okiełznać". - W okresie podwyższonej inflacji, gospodarki bardzo rozgrzanej, a może nawet już przegrzanej, nie można zwiększać wydatków państwa - stwierdził i dodał, że w tej chwili całość polityki rządu jest nastawiona na zwiększanie wydatków.
Jego zdaniem "za wiele lat dosyć beztroskiej polityki budżetowej" teraz wszyscy będziemy musieli zapłacić
NBP stara się walczyć z inflacją podnosząc stopy procentowe, co z kolei prowadzi do dużego wzrostu rat kredytów. Rząd zaś obniża podatki, co według ekspertów jest działaniem na krótką metę.
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
-
Radosław Fogiel na TikToku pyta, "za co nienawidzicie PiS". "Jest cwany. Wpuszcza nas w pułapkę"
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- "Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
- PiS na banowanym Tik Toku, kłopoty banku start-upów i coraz doskonalsza sztuczna inteligencja
- Donald Trump może zostać aresztowany. A to nie jest jego jedyny problem. "Traci grunt pod nogami"
- Czy rodzice muszą mówić jednym głosem? Problemem nie są różnice, ale sposób ich wyrażania
- Olaf Scholz przyznał, że regularnie rozmawia z Władimirem Putinem. Podał szczegóły