Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Wszystkie wzrastają

Rada Polityki Pieniężnej podniosła we wtorek wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt. proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 2,75 proc. do 3,50 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski.
Zobacz wideo

Jak poinformowano, RPP zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt. proc. Decyzja wchodzi w życie od 9 marca.

Zgodnie z wtorkową decyzją RPP, stopa referencyjna wzrosła do 3,50 proc., stopa lombardowa do 4,00 proc., stopa depozytowa do 3,00 proc., stopa redyskonta weksli do 3,55 proc., a stopa dyskontowa do 3,60 proc.

To szósta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku i od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc.

Uchwała RPP wchodzi w życie 9 marca. 

Stopy procentowe w górę

Kiedy w październiku zeszłego roku Rada Polityki Pieniężnej zaczynała cykl podwyżek, referencyjna stopa procentowa znajdowała się na poziomie 0,1 proc.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce w lutym. RPP podniosła wszystkie stopy procentowe o 50 pkt bazowych; główna stopa NBP, referencyjna wzrosła do 2,75 proc.

Wcześniejszą podwyżkę ogłoszono w styczniu. Wówczas RPP podniosła główną stopę procentową banku centralnego - referencyjną o 50 punktów bazowych - do 2,25 proc. 

Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy procentowe również w grudniu. RPP podniosła wtedy główną stopę referencyjną, do 1,75 proc., czyli o 50 pkt. bazowych. Miesiąc wcześniej - w listopadzie - główną stopę referencyjną, podniesiono o 75 pkt. bazowych, do 1,25 proc.

Z kolei w październiku miała miejsce pierwsza podwyżka od lat, w efekcie której stopy zostały podniesione o 40 punktów bazowych - do poziomu 0,50 proc.

Coraz trudniejsza sytuacja kredytobiorców

Według wyliczeń ekonomistów, każdy wzrost stóp procentowych o 0,5 punktu procentowego oznacza podwyżkę raty przeciętnego kredytu na 300 tys. zł o prawie 100 zł.

Według ostrożnych prognoz ekspertów na koniec roku główna stopa NBP wyniesie ok. 4 proc. To będzie oznaczać wzrost obciążeń w przypadku złotowych kredytów mieszkaniowych o kolejne 400 zł.

DOSTĘP PREMIUM