Inflacja w Polsce lekko hamuje. Czy to cisza przed burzą? Sprawdzamy, co podrożeje

Inflacja w Polsce lekko wyhamowała, ale wciąż jest na wysokim poziomie. Szczególnie bolesne są rosnące ceny gazu, prądu, paliwa i żywności. Jednocześnie na horyzoncie wisi widmo dwucyfrowej inflacji. Sprawdzamy, co jeszcze zdrożeje i jak prezentują się ceny najważniejszych surowców.
Zobacz wideo

Inflacja w lutym 2022. Najnowsze dane GUS i prognozy ekspertów nie napawają optymizmem

GUS podał najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. Przed publikacją ekonomiści Santander Bank Polska przewidywali, że tempo wzrostu cen lekko spadło z 9,2 proc. rok do roku w styczniu do 8,6 proc. rdr w lutym. Ogólny wynik rynkowy szacowany na koniec lutego przez krajowych analityków wynosił 8,1 proc. rdr. Ostatecznie byli bardzo blisko, ponieważ według GUSu inflacja w lutym 2022 wynosiła 8,5 proc.

Ten spadek względem stycznia związany jest z wprowadzeniem rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, która weszła w życie 1 lutego i ma obowiązywać do końca lipca 2022 roku. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe i nie tak skuteczne, jak się spodziewano. Szczególnie biorąc pod uwagę zawirowanie wywołane wybuchem wojny w Ukrainie. Jej wpływ odczujemy dopiero przy następnych pomiarach i bez wątpienia będzie on bardzo zauważalny. Eksperci prognozują, że w marcu 2022 możemy spodziewać się dwucyfrowej inflacji.

Inflacja w Polsce. Co drożeje najbardziej, a co najmniej?

Przez konflikt rosyjsko-ukraiński możliwy jest szok podażowy na rynku produktów rolnych, ponieważ Rosja i Ukraina są jednymi z największych eksporterów pszenicy oraz nawozów na świecie. Wzrost cen zboża znacząco odbije się polskich producentach żywności i ostatecznie także na konsumentach. Wojna ma wpływ także na wahania cen ropy i gazu. Do tej pory Europa była silnie uzależniona od rosyjskich surowców, jednak od momentu ataku na Ukrainę większość krajów chce odciąć się od zasobów agresora.

Jak widać, od początku 2022 roku inflacja w Polsce podbijana jest przede wszystkim przez wysokie ceny energii, paliwa i żywności. To jednak nie jedyne towary, których koszt zaczyna mocno uderzać w portfele Polaków. Co obecnie drożenie najbardziej, a co najmniej?

  • Ceny żywności - już na początku roku widoczne były znaczne podwyżki (nawet o połowę) cen niektórych produktów, np. oleju i masła. Jednak w wyniku wojny w Ukrainie ten trend obejmie również inne podstawowe produkty: pieczywo, mąkę, jajka czy mięso. W prognozach mówi się o ogólnym wzrośnie cen żywności na poziomie ok. 10 proc.
  • Ceny paliwa - według danych Eurostatu Polska jest jednym z krajów UE, w których ceny paliwa i olejów rosną najszybciej w UE. Na początku marca 2022 ceny paliwa sięgały już 7 zł/l, a za niedługo mogą dobić nawet do 8 zł/l.
  • Ceny prądu - energia elektryczna drożeje na rynkach hurtowych w całej Europie. Na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie ceny energii z dostawą datowaną na kwiecień wrosły o ok. 20 proc. (do 948,60 zł/MWh), a z dostawą na drugi kwartał - o ok. 19 proc. (ponad 1010 zł/MWh).
  • Ceny gazu - po wybuchu wojny w Ukrainie ceny gazu zaliczyły nagły wzrost. Jednak wraz z postępem konfliktu na europejskich rynkach zanotowano spadek o ok. 15 proc. Obecnie notowania wyceny kontraktów z dostawą gazu w najbliższych miesiącach wynoszą na holenderskim hubie TTF ok. 100 euro za MWh.
  • Ceny materiałów budowlanych - duży wzrost cen w tym sektorze był obserwowany już rok wcześniej, natomiast na początku 2022 roku niektóre surowce podrożały od kilkudziesięciu do nawet 100 proc. w stosunku do lat poprzednich. Jest to efekt trudności w dostępie do części materiałów i przerw w łańcuchu dostaw.

TOK FM PREMIUM