Średnie kursy walut NBP (21.03.22). Umocnienie złotówki. Euro, dolar i frank spadają

W poniedziałek 21.03.22 polski złoty stabilizuje się względem głównych konkurentów na rynku Forex. Widać powolne umacnianie się złotego, który od momentu agresji Rosji na Ukrainę zanotował poważne spadki. Poniżej prezentujemy kursy euro, dolara, franka szwajcarskiego i funta.

Aktualne kursy walut w kantorach. Widać powolne umacnianie się złotego

Przez ostatnie cztery tygodnie można było obserwować historyczne wzrosty na rynku walutowym. Wpływ miały na to niepokoje związane z wybuchem wojny na Ukrainie. Na początku marca, strateg walutowy PKO BP Arkadiusz Trzciołek w wypowiedzi dla PAP przyznał, że przyczyną osłabienia złotego "może być fakt, że nasz kraj znajduje się w tych samych indeksach, co Rosja".

Krótko po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę euro przebiło historyczną wartość 5 zł. Na szczęście z biegiem czasu sytuacja nieco się poprawiła, a w połowie marca złoty zaczął się umacniać. W poniedziałek 21.03.22 ok. godziny 11:00 przybliżone aktualne kursy walut w kantorach internetowych prezentują się następująco:

  • kurs euro (1 EUR): kupno - 4,6818, sprzedaż - 4,7032
  • kurs dolara (1 USD): kupno - 4,2332 sprzedaż - 4,2544
  • kurs franka szwajcarskiego (1 CHF): kupno - 4,5497, sprzedaż - 4,5720
  • kurs funta (1 GBP): kupno - 5,5688, sprzedaż - 5,5932

Kurs dolara, kurs franka szwajcarskiego i kurs euro. NBP udostępnia wykresy notowań kursów średnich

Mimo poprawy złotego na przestrzeni ostatnich kilku dni, wciąż jest za wcześnie, aby mówić o długotrwałym umacnianiu się polskiej waluty. Jak tłumaczył w TOK FM ekonomista Marek Dąbrowski, "doskonale wiemy od lat, jak funkcjonują rynki finansowe i że są nieprzewidywalne". Ciężko więc wyciągać jednoznaczne wnioski na przyszłość. Jak podkreślał Dąbrowski, w tak niepewnej sytuacji bardzo ważna jest "spójna polityka komunikacyjna banku centralnego".

Narodowy Bank Polski publikuje aktualne kursy średnie NBP, które będą aktualne przez kilka godzin. Na stronie NBP dostępne są także archiwalne kursy walut i wykresy notowań kursów średnich z ostatniego miesiąca.

Wykresy notowań kursów średnich NBP - euroWykresy notowań kursów średnich NBP - euro NBP

Wykresy notowań kursów średnich NBP - USDWykresy notowań kursów średnich NBP - USD NBP

Wykresy notowań kursów średnich NBP - CHFWykresy notowań kursów średnich NBP - CHF NBP

Wykresy notowań kursów średnich NBP - GBPWykresy notowań kursów średnich NBP - GBP NBP

TOK FM PREMIUM