Masz kredyt? Przygotuj się na podwyżki stóp procentowych. Posiedzenie RPP kwiecień 2022

Stopy procentowe NBP wzrosły od października 2021 do marca 2022 już 6-krotnie. Mamy więc do czynienia z największym i najszybszym wzrostem od ponad 20 lat. Eksperci są jednak zgodni, że to nie koniec podwyżek. Kredytobiorcy powinni przygotować się na prawdziwe trzęsienie ziemi.

Aktualne stopy procentowe w Polsce. Marcowe podwyżki z pewnością nie należą do ostatnich

Początek 2022 roku przyniósł sporo zawirowań w Polskiej gospodarce. Już nie tylko rosnąca gwałtownie inflacja stała się problemem, bo tuż po rozpoczęciu wojny na Ukrainie złoty zaliczył potężny spadek, a ceny podstawowych surowców wystrzeliły w górę. W drugim tygodniu marca euro przebiło psychologiczną barierę 5 zł, duży wzrost zaliczył też dolar (ok. 4,5 zł) i frank szwajcarski (ok. 4,85 zł).

Obecnie sytuacjach na rynkach walutowych zaczęła się stabilizować. Jednym z czynników, który miał na to wpływ, było ostatnie podniesienie stóp procentowych. Do 8 marca stopa referencyjna w Polsce wynosiła 2,75 proc., ale już przed wojną mówiło się o spodziewanej podwyżce na poziomie 50 punktów bazowych (do 3,25 proc.). Po 24 lutego było to już 100 lub więcej punktów (do 3,75 proc.).

Ostatecznie RPP zdecydowało o podwyżce do 3,50 proc., czyli o 75 pkt bazowych. Tyle wynosi aktualna stopa procentowa w Polsce, jednak już wkrótce ma się to zmienić. Kredytobiorcy mogą mieć powody do niepokoju.

Stopy procentowe 2022. Rośnie inflacja, potrzebne są kolejne podwyżki stóp. Co z kredytami?

Inflacja w marcu 2022 może wynieść nawet 12 proc. i to wcale nie będzie najgorszy możliwy scenariusz. To oznacza, że potrzebne będą kolejne podwyżki stóp procentowych, a wraz z nimi wzrosną raty kredytów. Zdaniem analityków z PKO BP możemy spodziewać się w średnim okresie podniesienia stopy referencyjnej nawet o 1,25 pkt proc.

- W scenariuszu bazowym zakładamy, że RPP podwyższy stopy procentowe NBP jeszcze o 125 puntów bazowych (pb) i stopa referencyjna osiągnie szczyt w cyklu na poziomie 4,75 proc. Widzimy jednak znaczną niepewność dla tego scenariusza, z możliwością zakończenia cyklu na wyraźnie wyższym poziomie. Przy podejmowaniu decyzji Rada będzie musiała uwzględnić wiele, często sprzecznych ze sobą czynników - napisano w kwartalnym raporcie banku PKO BP z 30 marca 2022 roku.

Stopy nominalne vs realne, Kwartalnik Ekonomiczny PKO BPStopy nominalne vs realne, Kwartalnik Ekonomiczny PKO BP PKO BP, Kwartalnik Ekonomiczny 30 marca 2022

Posiedzenie RPP kwiecień 2022. Już za tydzień przekonamy się, ile wyniesie podwyżka stóp procentowych

Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) odbędzie się w przyszłą środę 7 kwietnia. Osoby, które spłacają kredyt, powinny się przygotować, że właśnie tego dnia zapadnie decyzja o znacznej podwyżce stóp. Już w przeddzień ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, które odbyło się 8 marca, KNF zaleciła bankom, aby ustalały zdolność kredytową swoich klientów tak, jakby RPP podniosła stopy procentowe o dodatkowe 5 proc. w stosunku do stanu na marzec.

- Niewątpliwie możemy się spodziewać dalszych podwyżek stóp procentowych. Powstaje bardzo silna presja inflacyjna wzmagana niekorzystnymi czynnikami wojny na Ukrainie, która powoduje zarówno wzrost cen wielu materiałów, jak i cen energii - podkreślał dr Marek Rozkrut, który był gościem audycji EKG w TOK FM.

TOK FM PREMIUM