Stopy procentowe a galopująca inflacja. Co lepsze, stopniowe zwiększanie stóp czy duża jednorazowa podwyżka?

W przeddzień posiedzenia RPP wiele osób zastanawia, o ile tym razem zostaną podniesione stopy procentowe. Kredytobiorcy ze zmiennym oprocentowaniem już teraz płacą o kilkaset złotych więcej i z niepokojem patrzą w przyszłość.

Stopy procentowe w Polsce. Lepsze jest stopniowe zwiększanie stóp czy duża jednorazowa podwyżka?

Niestety inflacja, która w marcu 2022 wyniosła 10,9 proc, nie pozostawia złudzeń - stopy będą szły w górę i z pewnością nie wrócą do poziomu sprzed roku. W takiej sytuacji zasadne jest pytanie, czy dla kredytobiorców lepsza będzie jedna duża podwyżka, czy może stopniowe zwiększanie stóp procentowych?

- RPP powinna podnieść stopy procentowe o co najmniej 1 pkt proc. na jednym posiedzeniu. To jest minimum, inaczej będzie goniła za inflacją i łączny poziom stóp procentowych, do którego dotrzemy, będzie wyższy niż gdyby zrobiła to o wiele wcześniej - wyjaśnił w TOK FM Bogusław Grabowski, ekonomista i były członek RPP.

Grabowski dodał przy tym, że "w interesie kredytobiorców jest to, aby te podwyżki były jak najszybsze". Co prawda będą wówczas płacić więcej w krótszym okresie, ale łącznie ich obciążenie będzie o wiele mniejsze niż gdy RPP cyklicznie podnosiło stopy o 50 pkt. proc.

Stopy procentowe prognozy. Ekonomiści przewidują duży wzrost

Dlaczego poziom stóp procentowych jest tak ważny dla kredytobiorców? Od nich zależy stawka WIBOR(R), a to z kolei przekłada się na wysokość raty w kredytach ze zmiennym oprocentowaniem. Wiele osób decydowało się na taki kredyt w okresie pandemii, gdy stopy były rekordowo niskie. Teraz muszą zmierzyć się z ich znaczącą podwyżką.

Zdaniem ekonomistów Banku Millennium "niekorzystne perspektywy inflacji zwiększają presję na RPP i kolejne agresywne podwyżki stóp procentowych". Ekonomiści z PKO BP prognozują, że w średnim okresie nastąpi podniesienia stopy referencyjnej nawet o 1,25 pkt proc. Z kolei według analityków Credit Agricole najbliższa podwyżka stóp może wynieść 50pb. Takiego wzrostu oczekuje też ING Bank Śląski.

Wszyscy czekają na decyzję RPP. Posiedzenie odbędzie się w środę 6 kwietnia

To, że podwyżki stóp procentowych będą, jest już pewne. Jak napisano w raporcie NBP, oczekiwania dotyczące dalszych podwyżek stóp procentowych mają wpływ na wzrost rentowności obligacji i umocnienie się złotego. O tym, na ile przewidywania ekspertów były trafne, dowiemy się 6 kwietnia. Tego dnia zaplanowano kolejne posiedzenie RPP.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM