PGNiG potwierdza. "Gazprom poinformował o wstrzymaniu od środy dostaw gazu do Polski"

Jak donosił nieoficjalnie portal Onet, Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo - przekazała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Informację Onetu potwierdziło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Pierwszy informację o decyzji Rosjan podał portal Onet, który miał potwierdzić te informacje w źródłach związanych z rządem i Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. - W Ministerstwie Klimatu zebrał się sztab kryzysowy - podkreślał portal. Jeszcze dziś mają zostać wydane oficjalne komunikaty w tej sprawie. W miniony piątek miał minąć termin uregulowania płatności za gaz w rublach. 

"Polakom nie zabraknie gazu"

Po godzinie 18 Anna Moskwa, minister klimatu, napisała na Twitterze, że "Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo". Dodała, że magazyny gazu s± napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach - zapewniła.

PGNiG potwierdza

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nasta pi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach.

Zgodnie z informacją PGNiG, rosyjski koncern podał, że wstrzymanie dostaw nastąpi w wyniku zakazu ich realizacji nałożonego na Gazprom zgodnie z postanowieniami Dekretu Prezydenta Federacji Rosyjskiej z 31 marca 2022 r., w związku z kontynuowaniem przez polską spółkę rozliczania jej zobowiązań za gaz dostarczany przez Gazprom zgodnie z aktualnymi warunkami i odrzuceniem możliwości dokonywania ostatecznej płatności w rublach.

W ocenie PGNiG, wstrzymanie dostaw gazu stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego. W związku z tym spółka podejmie stosowne działania zmierzające do przywrócenia realizacji dostaw gazu ziemnego w ramach kontraktu, oraz zastrzega sobie prawo do skorzystania z wszelkich przysługujących jej uprawnień kontraktowych.

TOK FM PREMIUM