Stopy procentowe mocno w górę. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

RPP podniosła stopy procentowe 0,75 pkt proc. Główna stopa NBP - referencyjna, wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej. To ósma podwyżka z rzędu.

Jak podano w komunikacie, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc.

Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc.

"Podwyżka będzie mocna, ale z pewnością nie będzie ostatnia"

Eksperci spodziewali się kolejnej znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jak mówił w TOK FM Piotr Bielski z Santander Bank Polska, RPP może zdecydować się na powtórkę ruchu z początku kwietnia, czyli podniesienia o sto punktów bazowych, czyli o 1 punkt procentowy. - Na tyle duża była ponownie niespodzianka ze strony inflacji, która przekroczyła 12 proc.; na tyle dobre były dane o aktywności gospodarczej, że nie powinny wystraszyć Rady Polityki Pieniężnej przed kolejną mocną podwyżką - ocenił.

- Podwyżka będzie mocna, ale z pewnością jeszcze nie ostatnia - prognozowała Hanna Cichy z Polityki Insight. Wyjaśniła, że w Polsce "mamy coraz więcej czynników proinflacyjnych i one będą zmuszały do tego, żeby podwyżki szły alej". - I już teraz powinniśmy zacząć myśleć o tym, jak długo utrzymają się wysokie stopy procentowe - stwierdziła ekspertka.

Rada Polityki Pieniężnej konsekwentnie podnosi stopy procentowe

6 kwietnia RPP podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc., stopa lombardowa do 5,00 proc., stopa depozytowa do 4,00 proc., stopa redyskonta weksli do 4,55 proc., a stopa dyskontowa weksli do 4,60 proc. Była to już siódma podwyżka w ostatnim czasie.

Od jesieni 2021 roku praktycznie co miesiąc Rada Polityki Pieniężnej decyduje się na podniesienie stóp procentowych.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM