Inflacja w kwietniu wyższa niż wstępnie szacowano. GUS podał najnowsze dane

Według ostatecznych danych Głównego Urzędu Statystycznego za kwiecień 2022 roku inflacja jest wyższa, niż wstępnie szacowano i wyniosła 12,4 proc. rok do roku. Wstępne dane mówiły o 12,3 proc.
Zobacz wideo

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 12,4 proc. (przy wzroście cen towarów – o 13,1 proc. i usług – o 10,1 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 2,0% (w tym towarów – o 2,3 proc. i usług – o 1,2 proc.). - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w kwietniu ceny rok do roku wzrosły o 12,3 proc.

Według danych GUS, w porównaniu do kwietnia zeszłego roku dużo więcej zapłacimy za transport, bardzo zdrożało też utrzymanie mieszkania lub domu. Dużo więcej zapłacimy też za żywność i napoje bezalkoholowe (odnotowano wzrost o prawie 13 proc. rok do roku).

Prognozy ekspertów nie są optymistyczne. Według szefa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa inflacja pozostanie z nami co najmniej najbliższe 2-3 lata. - Mamy nadzieję, że w perspektywie III kwartału br. inflacja uzyska swoje maksimum i zacznie spadać w perspektywie przyszłego roku - mówił w rozmowie z TVN24.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM