Co wpływa na wysokie ceny benzyny? Prognoza cen paliw na czerwiec

Sytuacja na globalnym rynku paliw jest nietypowa. Wywołało ją kilka czynników: spadek wydobycia podczas pandemii, zmniejszenie zapasów przy obecnym wzroście zapotrzebowania, a także wojna w Ukrainie oraz sankcje nałożone na Rosję, członka OPEK+. To wszystko wpływa na ceny benzyny na stacjach. Czy będą niższe? Analitycy e-pertol.pl prognozują

Nietypowa sytuacja na rynku: "wzrost cen produktów naftowych, jest większy niż wzrost notowań samej ropy"

Na ostateczną cenę paliw na stacjach benzynowych ma wpływ wiele czynników.

Główne składowe to:

 • notowania cen ropy naftowej,
 • ceny paliw gotowych,
 • kurs złotego w relacji do dolara.

Cena zakupu gotowych paliw w rafinerii stanowi 60-70 proc. ceny, jaką kierowcy płacą na stacji benzynowej. Na końcowy koszt zakupu benzyny składa się:

 • Koszt zakupu w rafinerii,
 • Opłata akcyzowa,
 • Podatek VAT,
 • Opłata paliwowa,
 • Opłata emisyjna,
 • Marża detaliczna stacji.

Jednak głównym elementem, który rozpoczyna wahania cen ropy na rynku i jest powodem obecnych zawirowań, jest koszt wydobycia i podaż surowca.

Kartel OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę) tworzący z Rosją sojusz zwany OPEK+, dotychczas odmawiał zwiększenia wydobycia ropy, ponad wcześniej zaplanowany, stopniowy wzrost po pandemicznym spadku, wynikającym ze zmniejszonego popytu.

Dziś, jak donosi Blumberg, komentarze delegatów OPEC przed zbliżającym się posiedzeniem na temat zwiększenia limitów pokazują, że rozważana jest możliwość zawieszenia udziału Rosji. Wynika to z sankcji nakładanych na nią i częściowego zakazu importu do Europ, co nie pozwoli jej na wprowadzenie na rynek większej ilości ropy. Wykluczenie Rosji może być okazją dla Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i innych dostawców z OPEC, do dostarczania na globalne rynki większych ilości ropy, a tym samym wpłynięcia na obniżenie ceny za baryłkę.

Na cenę wpływa też trudna sytuacja rafinerii.

- W 2021 r., po pandemicznym załamaniu, odnotowano w skali globalnej spadek dostępnych mocy przerobowych rafinerii, a popyt na paliwa wyraźnie przyspieszył, co przekłada się na spadek zapasów. Ta nierównowaga napędza wzrost cen produktów naftowych, który jest dużo mocniejszy niż wzrost notowań samej ropy - wyjaśnia Grzegorz Maziak z e-petrol.pl, w odpowiedzi na pytania money.pl.

Ceny benzyny w Polsce w czerwcu 2022. Prognoza e-petrol.pl

Ceny paliw w Polsce w związku z nietypową sytuacją globalną, starał się przewidzieć portal e-petrol.pl, cytowany przez portal branżowy money.pl. Na początku czerwca możemy się spodziewać następujących cen na stacjach benzynowych:

 • 7,46-7,59 zł za litr 95-oktanowej benzyny,
 • 7,13-7,25 zł za litr diesla,
 • 3,57-3,68 zł za litr autogazu.

Zmniejszenie cen na polskich stacjach benzynowych, w obecnej sytuacji mogłoby mieć miejsce tylko wtedy, gdyby dystrybutorzy, tacy jak Orlen obniżyli własne marże. A tego zrobić nie mogą.

- Pamiętajmy, że działać trzeba tu długofalowo. Takie spółki jak Orlen muszą mieć środki, żeby kupować paliwo, w niektórych cyklach koniunkturalnych nawet dużo droższe, później to buforować i sprzedawać mimo wszystko taniej. To, że była jeszcze okazja, by ropę ze Wschodu zbilansować na dużej marży, to nie znaczy, że te środki nie pójdą do Polaków w sytuacji, gdyby podwyżki na stacjach miałyby być dużo wyższe - wyjaśniał w Polsat News minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda.

Inflacja w maju 13,9 proc, a ceny paliw jeszcze ją podbiją - ocenia Konfederacja Lewiatan

Jak podał GUS, inflacja maj 2022 wyniosła 13,9 proc. w stosunku do zeszłego roku. Ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka ocenił w komentarzu do najświeższych danych GUS, że znowu najsilniej wzrosną ceny paliw. W maju za benzynę i olej napędowy zapłaciliśmy o 35 proc. więcej niż przed rokiem i 5 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

- Gdy dojdzie do zapowiadanego porozumienia w ramach UE dotyczącego embarga na rosyjską ropę, ceny paliw mogą przesunąć nam zapowiadany szczyt inflacji z miesięcy letnich (obstawiamy sierpień) na późną jesień - ocenił Zielonka.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM