Stopy procentowe znowu w górę. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej w środę podniosła stopy procentowe o 75 pb. Stopa referencyjna, główna stopa procentowa NBP, wzrosła do 6 proc. To dziewiąta podwyżka z rzędu.
Zobacz wideo

Rada Polityki Pieniężnej w środę podniosła stopy procentowe o 75 pb. Tym samym stopa referencyjna NBP wzrosła do 6 proc., stopa lombardowa do 6,5 proc., stopa depozytowa zaś do 5,5 proc. Wzrosły także stopa redyskontowa weksli - do 6,05 proc. - oraz stopa dyskontowa weksli - do 6,1 proc.

Środowa podwyżka stóp procentowych NBP jest dziewiątą z rzędu w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 r. To skutek wzrostu inflacji, która - jak podał GUS w szybkim szacunku - w maju osiągnęła poziom 13,9 proc. (licząc rok do roku) w stosunku do 12,3 proc. w kwietniu.

"Scenariusze są dynamiczne"

Eksperci spodziewają się w najbliższym czasie kolejnych podwyżek stóp procentowych. - Nasz scenariusz w Konfederacji Lewiatan mimo wszystko nadal przewiduje, że zatrzymamy się na 6,5 proc. w tym roku. Aczkolwiek te scenariusze są tak dynamiczne, że można by rzucać monetą i szanse są pięćdziesiąt na pięćdziesiąt - stwierdził w TOK FM Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Ekspert argumentował, że prawdopodobnie w przyszłym kwartale będziemy się ocierać o wartość jednego procenta wzrostu gospodarczego i RPP powinna to wziąć pod uwagę. - To spadek z bardzo wysokiego konia. I Rada Polityki Pieniężnej w swoich działaniach powinna uważać, żeby nie za mocno zaciągnąć hamulca gospodarce. Bo stopy procentowe mają poważny wpływ na rozwój gospodarczy kraju - wyjaśnił Zielonka. 

Dziewiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu

Od jesieni 2021 roku praktycznie co miesiąc Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe. Ostatni raz - w maju. RPP zdecydowała wówczas o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc.

W związku z podwyżkami stóp procentowych rosną raty kredytów. Wciąż nie udało się jednak zahamować inflacji. Ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w maju wyniosła 13,9 procent. To najwyższy odczyt od 1998 roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,7 proc.

DOSTĘP PREMIUM