Średnie kursy walut NBP (21.06.2022) euro, dolar, frank, funt. Rubel rośnie, a Rosja ma zmartwienie

NBP opublikował kursy walut (21.06.2022). Sprawdź po ile jest funt, euro, dolar i frank. Rubel po utracie wartości na początku wojny, dziś jest najdroższy od 2015 r, a to wcale nie jest powód do radości - ocenia agencja prasowa Bloomberg. Tymczasem euro nadal wysoko: 4,65 zł, dolar: 4,39 zł, funt: 5,41 zł i frank: 4,55 zł.

Średnie kursy walut NBP (21.06). Notowania dla euro, dolar i funt i frank

Narodowy Bank Polski ogłosił w dniu dzisiejszym (20.06) aktualne średnie kursy walut NBP.:

  • średni kurs euro NBP: 4,6460 zł,
  • kurs dolara USA: 4,3917 zł,
  • frank szwajcarski kurs: 4,5511 zł,
  • funt brytyjski kurs: 5,4064 zł,

Rubel szybuje. Kurs rubla najwyższy od 7 lat i to w środku wojny

Na początku wojny, gdy Europa i USA zaczęły izolować Rosję w ramach sankcji, m.in od międzynarodowego systemu bankowego, spowodowało to spadek wartości rubla.

10 marca waluta, której optymalny poziom wg. wiceministra Federacji Rosyjskiej, Andrieja Biełousowa to 70-80 rubli za dolara, spadła. Za 1 dolara trzeba było wtedy zapłacić aż 120 rubli.

W ostatnich dniach rosyjski rubel umacnia się.

- Waluta skoczyła aż o 1,7% do 55,44 za dolara amerykańskiego, co jest najsilniejszym poziomem od lipca 2015 r. w oparciu o ceny moskiewskiej giełdy. To spowodowało rekordowy wzrost (35%), który nie słabnie nawet po tym, jak decydenci obniżyli stopę referencyjną o 1050 punktów bazowych i złagodzili kontrolę kapitału nałożoną w odpowiedzi na sankcje Zachodu - ocenia Bloomberg.

Nie ma jednak w tym powodów do radości.

- Siła waluty podważa dochody rządu, atrakcyjność eksportu - zauważa agencja prasowa Bloomberg. - Urzędnicy rządowi zachwalają odbicie jako dowód, że Rosja przetrwała międzynarodowe kary za inwazję na Ukrainę, ale coraz bardziej obawiają się postępu, który podważa konkurencyjność eksportową kraju i finanse budżetowe - wyjaśnia agencja prasowa. 

Do tego w samej Rosji trwają spory, jak na tę sytuację powinien zareagować rząd.

Czołowi urzędnicy w rządzie i banku centralnym przedstawili w poniedziałek przeciwne poglądy na temat docelowego kursu rubla - informuje Bloomberg.

Aktualne kursy walut w kantorach: kursy walut NBP tabela C:

Tabela NBP kursy walut - tabela C, aktualizowana jest w dni robocze pomiędzy godziną 7:45 a 8:15. Przedstawia kursy kupna - sprzedaży głównych walut.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM