Średnie kursy walut NBP (1.07.2022) euro, dolar, funt, frank. Inflacja w górę, złoty w dół

Znamy średnie kursy walut NBP (1.07.2022). Złoty traci do większości walut: euro przebiła 4,7 zł, frank dorównał euro. Inflacja za czerwiec 15,6 proc. nie pomaga złotemu: "Staramy się walczyć z inflacją w sposób bezpośredni, między innymi przez umocnienie złotego" - mówił premier Morawiecki w połowie czerwca. Dziś euro: 4,72 zł, dolar 4,51 zł, frank 4,71 zł, funt 5,46 zł.

NBP kursy walut (1.07). Notowania dla euro, dolar i funt i frank

Narodowy Bank Polski ogłosił w dniu dzisiejszym (1.07) aktualne średnie kursy walut NBP.:

  • średni kurs euro: 4,7176 zł,
  • kurs NBP dolar: 4,5106 zł,
  • frank szwajcarski kurs: 4,7075 zł,
  • kurs walut funt: 5,4583 zł.

Rola złotego w walce z inflacją Morawiecki: "mocny złoty symbolem walki z inflacją". 

Główny Urząd Statystyczny ogłosił 1 lipca wstępne wyniki inflacji za czerwiec 2022. To 15,6 proc. Dokładnie tyle ile prognozowali ekonomiści. I dużo za dużo, żeby spokojnie spali Polacy. I ze względu na ceny, i z powodu wartości polskiej waluty. Złoty traci do większości walut: euro przebiła 4,7 zł, frank dorównał euro.

- Niech symbolem walki z inflacją będzie "złotówka", która powinna się umacniać, która chcielibyśmy, żeby się umacniała — mówił premier w połowie czerwca na spotkaniu w Henrykowie, w województwie dolnośląskim. - Zmorą dzisiejszych czasów jest inflacja, taka, jakiej nie widzieliśmy od ponad 20 lat — już od 25 lat, choć minęły 2 tygodnie od wystąpienia szefa rządu.

- Staramy się walczyć z inflacją w sposób bezpośredni, między innymi przez umocnienie złotego. Euro było już po 4,7 złotego, po 4,8 złotego, zmierzało w kierunku 5 złotych, ale odwróciliśmy ten trend. Dbałość o złotego to dbałość o to, aby inflacja była coraz niższa, aby zobaczyć trend malejący inflacji — zapewniał premier.

Dziś, po ogłoszeniu przez GUS wstępnych analiz dotyczących inflacji w czerwcu, Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje, że inflacja będzie jeszcze rosnąć do sierpnia 2022, jednak wzrost cen nie będzie już tak szybki jak w poprzednich miesiącach. Powodem jest zmniejszanie się popytu.

Aktualne notowania i kursy walut NBP archiwalne — tabele i wykresy

Statystyki NBP dostępne na stronie nbp.pl: znajdują się tam aktualne kursy walut oraz dane archiwalne Narodowy Bank Polski na swojej stronie (nbp.pl) prezentuje wszystkie najważniejsze dane dotyczące kursów:

  • Kursy walut tabela A przedstawia średnie kursy walut obcych, publikowana jest we wszystkie dni robocze pomiędzy godziną 11:45 a 12:12
  • Waluty NBP tabela B przedstawia średnie kursy walut obcych nieobjętych Obwieszczeniem Prezesa NBP w sprawie ogłoszenia wykazu walut wymienialnych i innych, aktualizowana jest w każdą środę, między godziną 11:45 a 12:15. W przypadku gdy środa jest dniem wolnym — w dzień poprzedni.
  • Kursy walut tabela C przedstawia kursy kupna i sprzedaży walut obcych oraz tabela kursów jednostek rozliczeniowych aktualizowane są w każdy dzień roboczy, pomiędzy godziną 7:45 a 8:15.

Na stronie można także znaleźć też:

  • wykresy notowań średnich kursów
  • archiwalny kursy walut, np. kurs euro NBP archiwum
  • kursy średnioważone.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM