Średnie kursy walut NBP (4.07.2022) euro, dolar, funt, frank. Złoty nadal słaby

Znamy średnie kursy walut NBP w poniedziałek, 4.07.2022. Euro kosztuje dziś 4,7 zł, dolar 4,5 zł, frank 4,69 zł, a funt 5,46 zł. Ekspert domu maklerskiego XTB tłumaczy, dlaczego złoty jest tak słaby: "Złotemu ciąży niepewność w sporach z UE".

NBP kursy walut (4.07). Notowania dla euro, dolar i funt i frank

Narodowy Bank Polski ogłosił w dniu dzisiejszym (1.07) aktualne średnie kursy walut NBP.:

  • średni kurs euro: 4,7992 zł,
  • kurs NBP dolar: 4,5032 zł,
  • frank szwajcarski kurs: 4,6911 zł,
  • kurs walut funt: 5,4587 zł.

Dlaczego złoty jest tak słaby? Działanie RPP nieskuteczne, kamienie milowe nie wypełnione

MarketNews24 zapytał eksperta domu maklerskiego XTB. Michała Stajniaka o słabego złotego. Mogliśmy się spodziewać, że wielokrotnie podwyższane przez Radę Polityki Pieniężnej stopy procentowe pomogą umocnić polską walutę. - Dlaczego po serii podwyżek w wykonaniu RPP złoty jednak się nie wzmocnił? - pyta MarketNews24.

Ekspert wyjaśnił, że zasada dotycząca wpływu stóp procentowych na siłę waluty nie dotyczy tzw. rynków wschodzących. - Złotemu ciąży dodatkowo niepewność związana ze sporami Polski z Unią Europejską, powodującymi, że nie wiemy, kiedy uruchomione zostaną środki z Krajowego Planu Odbudowy — odpowiedział Michał Stajniak z XTB.

Przypomnijmy, w ostatnich dniach wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova powiedziała, że polska reforma wymiaru sprawiedliwości nie spełnia kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Jourova dodała, że jeśli Polska nie przedstawi wystarczających wyjaśnień, to pieniądze z KPO nie zostaną wypłacone. 

Wcześniej, po wizycie w Polsce przewodniczącej KE, gdy Ursula von der Leyen ogłosiła akceptację dla polskiego KPO, złoty lekko podskoczył. Wtedy analitycy tę zwyżkę tłumaczyli tym, że rynek odetchnął, słysząc o rychłych pieniądzach dla Polski. Dziś, sytuacja jest odwrotna, a ceny walut w kantorach w poniedziałek 4.07.2022 pokazują, że złoty rzeczywiście nie ma mocnej pozycji.

Tabela 127/C/NBP/2022 z dnia 01.07.2022, obowiązująca od dnia 4.07.2022Tabela 127/C/NBP/2022 z dnia 01.07.2022, obowiązująca od dnia 4.07.2022 nbp.pl

Aktualne notowania i kursy walut NBP archiwalne — tabele i wykresy

Statystyki NBP dostępne na stronie nbp.pl: znajdują się tam aktualne kursy walut oraz dane archiwalne Narodowy Bank Polski na swojej stronie (nbp.pl) prezentuje wszystkie najważniejsze dane dotyczące kursów:

  • Kursy walut tabela A przedstawia średnie kursy walut obcych, publikowana jest we wszystkie dni robocze pomiędzy godziną 11:45 a 12:12
  • Waluty NBP tabela B przedstawia średnie kursy walut obcych nieobjętych Obwieszczeniem Prezesa NBP w sprawie ogłoszenia wykazu walut wymienialnych i innych, aktualizowana jest w każdą środę, między godziną 11:45 a 12:15. W przypadku gdy środa jest dniem wolnym — w dzień poprzedni.
  • Kursy walut tabela C przedstawia kursy kupna i sprzedaży walut obcych oraz tabela kursów jednostek rozliczeniowych aktualizowane są w każdy dzień roboczy, pomiędzy godziną 7:45 a 8:15.

Na stronie można także znaleźć też:

  • wykresy notowań średnich kursów
  • archiwalny kursy walut, np. kurs euro NBP archiwum
  • kursy średnioważone.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM