Stopy procentowe znów w górę. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję. Złoty już traci

RPP podniosła stopy procentowe o 50 pkt. proc. Główna stopa NBP - referencyjna - wzrosła do 6,5 proc. w skali rocznej. To już dziesiąta podwyżka z rzędu.
Zobacz wideo

Rada Polityki Pieniężnej w czwartek podniosła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych – podał Narodowy Bank Polski w czwartkowym komunikacie.

Po czwartkowej podwyżce główna stopa NBP, referencyjna, wynosić będzie 6,5 proc., stopa lombardowa – 7 proc., stopa depozytowa 6 proc., stopa redyskontowa weksli 6,55 proc. a stopa dyskontowa weksli – 6 proc.

Uchwała RPP wejdzie w życie od piątku, 8 lipca. To oznacza, że kredytobiorcom jeszcze bardziej wzrośnie miesięczna rata.

"Złoty w dół"

To mniejsza podwyżka niż prognozowali ekonomiści. Zdaniem analityków będzie miała wpływ na dalsze osłabianie złotego. W pierwszych reakcjach rynku po ogłoszeniu decyzji Rady, już widać osłabienie naszej waluty.

- To scenariusz, którego Rada nie powinna chcieć uzyskać. Osłabienie złotego może nam niepotrzebnie rozciągnąć szczyt inflacji i stać się negatywną samospełniającą się przepowiednią - mówił w TOK FM główny ekonomista mBanku doktor Marcin Mazurek. 

Przewidywania ekspertów

Dla ekspertów informacja o kolejnej podwyżce stóp procentowych nie jest zaskoczeniem.Jak mówił w Poranku Radia TOK FM dr Sławomir Dudek, podwyżka jest nieunikniona. Główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju uważa, że nieprędko sytuacja się ustabilizuje na tyle, że będzie można rozważać zakończenie cyklu podwyższania stóp procentowych. Dlatego skrytykował deklaracje, składane przede wszystkim przez przedstawicieli rządu oraz prezesa banku centralnego, że pod koniec roku przyjdzie czas na pierwsze obniżki.

- Ale jeżeli wtedy inflacja też będzie dwucyfrowa, to nie wyobrażam sobie tego - mówił w rozmowie z Karoliną Lewicką.

Podwyżki stóp procentowych spodziewali się też m.in. analitycy mBanku, jak i ING Banku Śląskiego, którzy ocenili, że RPP zdecyduje się na podwyżkę o 100 punktów bazowych, co oznaczałoby wzrost z 6 do 7 proc.

Z kolei zdaniem analityków Credit Agricole skok ten miał wynieść 75 punktów bazowych. A w ocenie ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego podwyżka miała sięgnąć 50 punktów bazowych.

Podwyżki stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej od jesieni 2021 roku - co miesiąc - decyduje się na podwyżki stóp procentowych. W październiku 2022 roku podstawowa stopa referencyjna wynosiła 0,5 proc., a w czerwcu 2022 sięgnęła już 6 proc. Ekonomiści ostrzegają, że lipcowa podwyżka stóp to jeszcze nie koniec. I tak np. eksperci Credit Agricole przewidują, że będziemy mieli do czynienia z kolejnymi wzrostami, aż do momentu, kiedy stopy osiągną poziom 7,75 proc. 

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM