Obligacje skarbowe z rekordową sprzedażą w czerwcu. Czy pomogą ochronić pieniądze przed inflacją? Sprawdzamy

Inflacja galopuje, w czerwcu wyniosła 15,6 proc. Każdy, kto ma choć trochę gotówki, zastanawia się jak uchronić ją przed utratą wartości. Premier Mateusz Morawiecki zainwestował w obligacje skarbowe już w 2021 r. i gorąco namawiał do tego innych. Polacy skorzystali z rad szefa rządu i w czerwcu tego roku kupili rekordową ilość obligacji. Czy na tym skorzystają? Ile wynoszą stopy procentowe i czy podążają za inflacją?

Obligacje skarbowe czerwiec 2022. Boom na rządowe papiery wartościowe w Polsce

Czerwiec był rekordowym miesiącem w zakresie zakupu przez Polaków rządowych obligacji skarbowych.

"Sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych sięgnęła w czerwcu ok. 14 mld zł" - donosi Business Insider, opierając się na danych rejestracji papierów w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, podanych przez Michała Sadraka z obligacje.pl.

  • 5,7 mld to nowe roczne obligacje o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP,
  • 4,8 mld to 4-letnie obligacje antyinflacyjne, które były popularne w poprzednich miesiącach.

Zarówno nowe roczne obligacje oparte o stopę referencyjną NBP, jak i czteroletnie indeksowane inflacją są tymi instrumentami, w których właściciele oszczędności wyraźnie upatrywali szansy na zachowanie wartości swoich pieniędzy.

Obligacje skarbowe, lipiec 2022. Lista aktualnie dostępnych papierów wartościowych

Od dnia 1 lipca 2022 roku prowadzona jest sprzedaż nowych emisji: - informuje bank PKO BP. Dostępne są następujące obligacje o różnym, stałym i zmiennym oprocentowaniu oraz oparte o stopę referencyjną NBP czy wskaźnik inflacji:

  • Trzymiesięcznych oszczędnościowych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym. 3 proc. w skali roku. 
  • Rocznych oszczędnościowych obligacji skarbowych o zmiennej stopie procentowej.  Oprocentowanie w pierwszym, miesięcznym okresie odsetkowym wynosi 6,00% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie stopy referencyjnej NBP.
  • Dwuletnich oszczędnościowych obligacji skarbowych o zmiennej stopie procentowej. Oprocentowanie w pierwszym, miesięcznym okresie odsetkowym wynosi 6,25% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie stopy referencyjnej NBP i marży 0,25%.
  • Trzyletnich oszczędnościowych zmiennoprocentowych obligacji skarbowych. Oprocentowanie jest zmienne, oparte na wskaźniku WIBOR 6M. W pierwszym, sześciomiesięcznym okresie wynosi 6,00% w skali roku.
  • Czteroletnich indeksowanych oszczędnościowych obligacji skarbowych. Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 6,00% w skali roku. W kolejnych okresach jest wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,00%.
  • Emerytalnych dziesięcioletnich oszczędnościowych obligacji skarbowych. Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 6,25% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,25%.

W co inwestować? 2022 to rok wysokiej inflacji, eksperci o tym co się opłaca

Żadne funkcjonujące na rynku instrumenty finansowe nie mają zabezpieczeń doganiających 15,6-procentową inflację. Mimo to są takie, które pozwalają zachować wyższą wartość pieniądza, niż trzymanie oszczędności w przysłowiowej skarpecie.

Jedna z możliwości to wspomniane już obligacje skarbowe, które w czerwcu cieszyły się tak dużym zainteresowaniem. 

Także lokaty bankowe ruszyły z oprocentowaniem, chociaż nadal nie tak, żeby dorównać rosnącej inflacji. Najlepsze Lokaty 2022, według portalu Strefa Inwestorów, oferują już klientom oprocentowanie 6 proc., a nawet 7 proc.

Inwestowanie w waluty, dla osób, które do tej pory trzymają gotówkę, nie jest w tej chwili opłacalne. To dlatego, że złoty odnotowuje duże spadki i ma obecnie słabe notowania na rynku.

W co więc inwestować w tak trudnych czasach? Zdaniem doktora Grzegorza Mizierskiego, twórcy platformy Crowder.PRO, najważniejsze jest bezpieczeństwo, ponieważ jeśli ktoś posiada kilka, czy kilkanaście tysięcy złotych oszczędność, to nie tyle szuka wysokich zysków, ile przede wszystkim nie chce stracić swoich funduszy. - Obecnie dostępnych jest bardzo wiele instrumentów, które mogą z większym lub mniejszym skutkiem zabezpieczać nasze oszczędności przed rosnącą inflacją. Choćby kryptowaluty, społecznościowe pożyczki crowdlendingowe, a także obligacje skarbowe indeksowane wskaźnikiem inflacji — wymieniał ekspert w rozmowie z portalem Business Insider.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM