Stopy procentowe 10. raz z rzędu w górę! Osoby z kredytami znów muszą głębiej zajrzeć do portfeli

Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych. To pierwszy taki przypadek od lat, gdy stopy procentowe rosną systematycznie od 10 miesięcy. Dzisiejszy wzrost zaskoczył większość analityków.

Posiedzenie RPP 2022. Po raz 10 od października 2021 stopy rosną. Dziś o 50 pb 

Czwartkowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się tak, jak przewidywali analitycy — kolejnym podniesieniem stóp procentowych

Rada dziś zdecydowała, że stopa referencyjna wzrośnie o 50 punktów bazowych i w lipcu 2022 osiągnie poziom 6,5 proc. w skali roku.

Po raz ostatni taka wysokość stóp procentowych została odnotowana w czerwcu 2008 r. w czasie II kadencji RPP, w czasie gdy jej prezesem był Leszek Balcerowicz. 

Wpływ podwyżki na raty kredytów. Kredytobiorcom nie będzie lekko 

Wpływ podwyżek stóp referencyjnych, o których decyduje Rada Polityki Pieniężnej, nie od razy odbije się na podwyżce rat kredytów. Trzeba pamiętać, że te wzrastają za pośrednictwem wskaźników WIBOR 3M i WIBOR 6M, a ich aktualizacja odbywa się odpowiednio co 3 i 6 miesięcy. 

Jarosław Sadowski, główny ekonomista Expander Advisors, przeliczył dla portalu "Business Insider" wpływ wzrostu stopy do 6,5 proc. przy kredycie na 300 tys. zł spłacanym od września 2021 r. czyli czasu, gdy stopy procentowe były na historycznie niskim poziomie 0,1 proc. Według wyliczeń eksperta, w takim przypadku rata kredytu wzrośnie do 2695 zł w porównaniu z 1441 zł w chwili zaciągania kredytu. 

Ekonomista zaznaczył już po poprzedniej podwyżce, że wzrost rat będzie różny, w zależności od tego ile pozostało do spłaty i kiedy była ostatnia aktualizacja oprocentowania. 

DOSTĘP PREMIUM