4 tys. zł na rękę za pracę nad strategią energetyczną Polski. Zapytaliśmy w resorcie, czy są chętni. Mamy odpowiedź

Rekrutacja na stanowisko specjalisty ds. strategii energetycznej państwa w resorcie klimatu weszła właśnie w kolejny etap. Oferta z połowy czerwca wywołała w mediach społecznościowych falę komentarzy ze względu na oferowaną stawkę. Sprawdziliśmy, jak duże było zainteresowanie potencjalnych kandydatów.
Zobacz wideo

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chętnych do pracy jako specjalista ds. strategii energetycznej szuka od połowy czerwca. Pojawienie się ogłoszenia odbiło się szerokim echem, m.in. w mediach społecznościowych. "Ok. 5200 brutto. Na pewno znajdą wybitnego specjalistę" - komentował na Twitterze publicysta Łukasz Warzecha.

Tabloid "Super Express" zestawił ofertę ministerstwa z rekrutacją prowadzoną przez jedną z warszawskich parafii, która kościelnemu gotowa była płacić od 6,5 tys. do nawet 7,8 tys. zł brutto. 

Postanowiliśmy więc sprawdzić, jakie było zainteresowanie ofertą resortu klimatu. Właśnie zamknęło pierwszy etap rekrutacji. Jak dowiedział się tokfm.pl, zgłosiło się 23 kandydatów.

- O stanowisko specjalisty ds. strategii energetycznej państwa ubiega się dużo więcej osób w stosunku do średniej liczby kandydatów. Średnia liczba kandydatów w naborach przeprowadzonych w 2022 r. to sześć - mówi Aleksander Brzózka, rzecznik resortu klimatu. 

Zastrzega przy tym, że "z uwagi na dużą liczbę kandydatów selekcja będzie odbywała się w dwóch etapach". - Przewidujemy, że wybór kandydata nastąpi nie później niż do 15 sierpnia - dodaje. 

"Jedno z niższych stanowisk" 

Kandydat, z którym resort ostatecznie podpisze umowę będzie brał udział w prowadzeniu spraw związanych z przygotowaniem i uzgadnianiem dokumentów strategicznych dotyczących polityki energetycznej państwa, a później nadzorowaniem procesu ich wdrażania. Oprócz tego do jego obowiązków będą należały też m.in. prace analityczne, weryfikacja prognoz energetyczno-klimatycznych na zlecenie resortu, a także opracowanie opinii, uwagi i wkłady do projektów dokumentów rządowych "przy udziale komórek organizacyjnych".

Pensja? 5,3 tys. zł brutto, czyli ok. 4 tys. zł netto. Tyle, ile zarabia kierownik w sieci dyskontów. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Wynagrodzenia.pl, mediana zarobków na tym stanowisku to 5 tys. zł brutto. Choć blisko jedna czwarta kierowników zarabia powyżej 6,1 tys. zł brutto.

Rzecznik resortu dopytywany o wynagrodzenie specjalisty ds. strategii energetycznej przekonuje, że należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. W tym uwzględnić specyfikę stanowisk w administracji rządowej.

- Jest to jedno z niższych stanowisk specjalistycznych w hierarchii stanowisk w MKiŚ. Wymagania też nie są wygórowane: wyższe wykształcenie, pół roku doświadczenia w obszarze lub 1,5 roku w jednostkach sektora finansów publicznych, a także znajomość języka angielskiego na poziomie B2 - wylicza.

Doprecyzowuje przy tym, że "z opisu realizowanych na tym stanowisku zadań wynika, że pracownik zatrudniony na nim nie opracowuje samodzielnie strategii energetycznej państwa".  A "wynagrodzenie na tym stanowisku nie odbiega od podobnych w innych ministerstwach". 

- Liczba kandydatów, którzy zgłosili się na ten nabór, świadczy o tym, że są inne pozafinansowe czynniki, takie jak np. ciekawe zadania, wpływ na ważne sprawy, którymi kandydaci kierują się, wybierając potencjalnych pracodawców - dodaje Aleksander Brzózka.

Mimo to zwraca uwagę także na "dodatkowe benefity, w tym te finansowe". Wśród nich są m.in. trzynastka, dodatek za wysługę lat (od 5 proc. do 20 proc. wynagrodzenia), gratyfikacja za wyniki i osiągnięcia, a także nagrody jubileuszowe.

Rynkowi eksperci są zgodni, że swoje robi też gwarancja wyższych zarobków. Tym bardziej, że dane z rynku zawiodły, a rząd przyjął już założenia do ustawy budżetowej na 2023 r. Zaproponował wzrost płac w budżetówce o 7,8 proc.

Wynagrodzenia w Ministerstwie Klimatu i Środowiska należały w zeszłym roku do jednych z najwyższych w administracji publicznej (zaraz po zarobkach w resorcie finansów i KPRM). Przeciętna miesięczna pensja zasadnicza za miesiąc wynosiła 7,7 tys. zł brutto, a wynagrodzenie całkowite - 11,2 tys. zł.

DOSTĘP PREMIUM